Güncel Sendika Haberleri

04 Temmuz, 2024

ÖĞRETMENİ MESLEKSİZLEŞTİRME KANUNUNA KARŞI MESLEK NÖBETİMİZİ BAŞLATTIK 

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı sesimizi yükseltmek için, öğretmenlik mesleğimizin onurunu, saygınlığını ve geleceğini savunmak için, öğretmenlerin sadece adını taşıyan, ancak fikirlerini, taleplerini yok sayan, haklarını gasp eden ve Milli Eğitim Akademisi garabeti ile uzmanlık belgeleri olan diplomalarını geçersiz kılan düzenlemeye dur demek için, TBMM’nin yanındaki Milli Egemenlik Parkı’nda, Öğretmenler Odası’nı oluşturup meslek nöbetine başladık. 
TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifini, Genel Başkanımız Kadem Özbay ve MYK Üyelerimiz, Şube ve Temsilcilik Başkanlarımız ve üyelerimiz, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Yeşildağ ve MYK Üyeleri, Milli Egemenlik Parkı’nda protesto etti. 
Genel Başkanımız Kadem Özbay burada yaptığı açıklamada, Meclis Komisyonu toplantısı hakkında bilgi verdi ve şöyle konuştu: 


“Saat 14.00'te başlayan komisyonda, sendikalara saat 22.30'da anca zaman geldi. Öğretmenler odası görmemiş birçok kişinin, hazırladığı ve onayladığı sözde meslek kanunu ile ilgili görüşlerini dinlemek zorunda kaldık. Bize söz geldiğinde Mahmut Özer sözümüzü 5 dakikada bitirmemizi istedi. Teklif, 9 sayfa 39 maddeden oluşuyor. Sizin zamanınızda 3 sayfaydı 1 sayfasını öğretmenlere ayırdınız. Şimdi sanmayın ki 39 maddeye çıkınca öğretmenlere bir hak var yeni bir kazanım var.  Bu 19 sayfanın yarısı disiplin cezaları yarısı Milli Eğitim Akademisi… 
Çeyrek sayfa öğretmene şiddetten bahsediliyor. Değer vermediğin öğretmene şiddeti, yazarak mı engelleyeceksin?
Yusuf Tekin, öğretmenlik mesleğine her sözüyle, her eylemiyle zarar vermektedir. 
Bu siyasi iktidar öğretmene değer vermeyi bırakın, öğretmeni mesleki olarak itibarsızlaştırmıştır; öğretmenin mesleki hakkını yok saymıştır; öğretmenin, özgür ve iradeli insanlar yetiştirme iradesini gasp etmek istemektedir.
Bu meslek kanunu, ÇEDES ve benzeri, tarikat ve cemaatlerle yapılan protokolleri uygulatmak, disiplin hükümleri ile öğretmenleri tehdit etmek için yapılıyor. 
Bu Meclis’in artık bir ruhu kalmamıştır. El kaldır indirden öteye geçemeyen vekillerin aldığı maaş, asıl kamuda israftır. Kendi iradesini ortaya koyamayan vekiller var. Genel Kurul’da yalnızca el kaldırıp indirip, kanunu geçireceklerse bu Meclisin ruhu kalmamıştır. 
Bu meslek kanununu imzalayanlar, gelin soralım öğretmenlere, bir tane öğretmen, bunun kazanım olduğunu kabul edecek mi? Eğer gerçekleri duymaya tahammülünüz varsa buyurun Eğitim-İş öğretmenler odasını kurmuştur. Dersimiz cumhuriyet, konumuz Atatürk devrimleri. Öğretmenlerin gerçek sorunlarını duymak isteyen herkesi buraya bekliyoruz. Öğretmene sahip çıkmak geleceğe sahip çıkmaktır. Bizler, kararlılıkla mesleğimizin onuruna sahip çıkmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz!” 
Özbay, Öğretmenlik Meslek Kanunu, TBMM Genel Kurulu’na getirildiği gün, öğretmeni yok sayan ve köleleştiren yasaya karşı eğitimde devrim yasalarını çıkartarak, öğretmenlik mesleğini onurlandıran 1.TBMM’ye yürüyüş yaparak kitlesel basın açıklaması gerçekleştireceğimizi belirtti.