Güncel Sendika Haberleri

21 Mayıs, 2018

SAMSUN’DA 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMINI KUTLADIK

Eğitim-İş olarak Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalarla birlikte, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nı, Mustafa Kemal Atatürk'ün Kurtuluş Savaşını başlattığı ve bağımsızlık ve özgürlük meşalesini yaktığı Samsun’da kutladık.

Kutlamalara, Genel Başkanımız Orhan Yıldırım, Genel Mali Sekreterimiz Hüseyin Kara, Genel Eğitim Sekreterimiz Suat Özkolay, Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık ve MYK Üyeleri, Tüm Yerel-Sen Genel Başkanı Hakan Kıran, Büro-İş Genel Başkanı Haydar Şahindokuyucu, Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, Ulaşım-İş Genel Başkanı Adem Çalışkan, Kültür Sanat-İş Genel Mali Sekreteri Orhan Çınar, Samsun Şube Başkanımız Rüstem Kara, Eğitim-İş Ankara 3 Nolu Şube Başkanı Doğan Dağdelen ile çok sayıda üye katıldı.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş ve bağlı sendikalar,  Eğitim-İş Samsun Şube önünden kortej oluşturarak Anıt Park’a yürüdüler.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Atatürk Anıtı’na siyasi parti, demokratik kitle örgütleri ile birlikte çelenk töreni düzenlendi. Törende, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için anıta çelenk koyuldu.

Törenin ardından üyelerimiz halay çekerek 19 Mayıs’ı kutladı.

Akşam ise valilik tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden yasaklanan fener alayına katılım sağlandı. Samsun'un İlkadım İlçesi'nde bulunan Atatürk'ün 19 Mayıs'ta Samsun'a ayak bastığı Tütün İskelesi’nde bir araya gelen çok sayıda yurttaş, polisin engelleme girişimlerine rağmen Anıt Park’a meşalelerle yürüdü. Genel Başkanımız Orhan Yıldırım, Anıt Park’ta günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.