Güncel Sendika Haberleri

12 Ocak, 2021

TEMEL EĞİTİM GENEL MÜDÜRÜNÜ ZİYARET ETTİK

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu’nu ziyaret ederek eğitimle ilgili gündemdeki konuları görüştük.

Genel Sekreterimiz Ebru Sungar, Genel Özlük Hukuk ve TİS Sekreterimiz Maksut Balmuk, Genel Eğitim Sekreterimiz Suat Özkolay tarafından gerçekleştirilen ziyarette, Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullarda (ilkokul, ortaokul) öğrencilere puan verilmesi konusunda; uygulamanın yanlış olacağı, tüm öğrencilerin uzaktan eğitim sürecine katılamadıkları hatta milyonlarca öğrencinin bu imkanlardan mahrum olduğu gerçeğinden hareketle 1. dönem değerlendirme puanı verilmesi uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini belirttik. 2. dönemde ortaya çıkacak şartlara göre durumun yeniden değerlendirilmesi ve bu değerlendirmede eşitlik ilkesinin mutlaka gözetilmesi gerektiği düşüncelerimizle puanlamanın 2. döneme ertelenmesini talep ettik.

Genel Müdür Gençoğlu, konunun Bakanlığın gündeminde olduğunu ve yapılacak değerlendirme sonucunda bilgilendirme yapılacağını belirtti.

Yine gündemde olan seçmeli ders dayatmasıyla ilgili olarak; bu konuda öğrenci, veli ve öğretmenlerden çokça şikayet geldiğini, seçmeli derslerin adından ve mevzuattan da anlaşılacağı üzere öğrenciler tarafından ilgi ve yeteneklerine göre seçilmesi gerektiğini fakat en alt idari kadrodan en üste kadar yönlendirmeler ve dayatmalarla karşılaşıldığını belirttik.

Görüşmede ayrıca pandemi dönemindeki uzaktan ve yüz yüze eğitim süreçlerine, yaşanan sorunlara ve bu sorunların çözümüne ilişkin yaklaşımlarımızı ifade ettik.