Güncel Sendika Haberleri

22 Ocak, 2016

UĞUR MUMCU’YU KONYA’DAKİ PANELDE ANDIK

Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu katledişinin 23. Yıldönümünde, Konya Şubemizin düzenlediği Atatürkçü Düşünce Derneği Konya Şubesi ve CHP Konya İl Başkanlığı’nın desteklediği panelle anıldı.

Öğretmenevi salonunda gerçekleştirilen ve Gazeteci-Yazar Işık Kansu’nun konuşmacı olarak katıldığı panele, Genel Başkanımız Veli Demir, Konya Şube Başkanımız Şükrü Balun ve Yönetim Kurulu Üyeleri, ADD Konya Şube Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle Eğitim-İş Üyeleri ve ADD üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın açılış konuşmasına yapan Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Şükrü Balun,  “İlkeli ve cesur gazeteciliğin, Tam Bağımsız Türkiye’nin, emperyalizme karşı mücadelenin simge isimlerinden olan Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu uğradığı hunharca suikast sonucu aramızdan ayrılışının 23. yıldönümünde derin bir özlem ve saygı ile anıyoruz. Eğitim-İş olarak Uğur Mumcu’nun katillerinden elbet bir gün hesap sorulacağına yürükten inanıyoruz ” dedi.

Genel Başkanımız Veli Demir ise Uğur Mumcu’nun ilkeli ve cesur gazeteciliğin, tam bağımsız Türkiye’nin, gericiliğe karşı mücadelenin simge isimlerinden olduğunu vurguladı ve şöyle konuştu:

“İlk Cumhuriyet şehidimiz Mustafa Fehmi Kubilay’ın ardından Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı, Abdi İpekçi, Turan Dursun gibi nice devrimci,  laik ve demokratik cumhuriyete, Atatürk ilke ve devrimlerine inandıkları, savundukları için katledilmişlerdir. Cumhuriyetin ilk devrimci Milli Eğitim Bakanlarından Mustafa Necati’nin 1 Ocak 1929 tarihinde ansızın ölümünün ardından İsmet İnönü, ‘Devrimcilerin ölürken kalanlardan ve yeni yetenlerden bir tek dileği vardır: Cansız bileklerinde sallanan vazife bayrağının kavranıp daha yüksekte dalgalandırılmasıdır’ demiştir. Bizler de Eğitim-İş’li öğretmenler olarak onlardan aldığımız bayrağı daha yükseklere taşıyacağız. Cumhuriyetin, Atatürk ilke ve devrimlerinin korkusuz savunucusu, kalpaksız Kuvayı Milliyeci Uğur Mumcu’yu, bütün devrim şehitlerimizi saygıyla anıyoruz”  

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Işık Kansu’da Uğur Mumcu ve Mumcu’nun Rabıta kitabını anlattığı konuşmasında, “ Uğur Mumcu gerek mesleğinde, gerekse emperyalizmle mücadelede eşsiz ve seçkin bir yere sahiptir. 30 yıl önce yazdığı Rabıta kitabındaki kişiler bugün ülkeyi yönetiyorsa bu bir azizliktir. Birlikte çalışma onurunu eriştiğim Uğur Mumcu benim gazetecilikte ustamdı. Türkiye’deki terörü, mafya ilişkilerini ve emperyalizmin ülkemiz üzerindeki oyunlarını anlattı. Özellikle Rabıta örgütü bağlantılı örgütler ve kişilerin bugün AKP iktidarında hangi noktada olduklarını örnekleri ile anlattı. Uğur Mumcu araştırmacı gazetecilik alanında ve emperyalizme mücadelede eşsiz ve sekçin bir yere sahiptir” diye konuştu.