Güncel Sendika Haberleri

03 Ekim, 2017

YANLIŞ YÖNET, VATANDAŞA ÖDET

Ülkenin ve halkın ihtiyacı olmayan alanlara bol keseden para harcayan AKP, bütçe açığı beklentilerin üzerinde gelince vergi artışları ve zamlar yoluyla vatandaşın cebine el attı. Başta motorlu taşıtlar vergisine yapılan yüzde 40’lık zam olmak üzere yapılan peş peşe zamlar, ekonomideki kötü gidişatı ortaya koymuştur.

“Har vurup harman savuran” bir savurganlıkla 16 Nisan referandumu öncesinde dağıtılan 207 milyar TL tutarındaki faizsiz ya da düşük faizli krediler, kaynaklar, vergi ve KDV indirimleri ile bütçe açığı katlanmıştır.

Bütçe açığını kapatma telaşıyla art arda yapılan yüksek oranlı zamlarla, halkın ekmeği biraz daha küçülecek, yoksullar ordusu daha da büyüyecek, mevcut yoksullar daha da yoksullaşacak. Çünkü yapılan zamlar, ulaşım başta olmak üzere hizmet fiyatlarına ve temel tüketim maddelerinin tamamına yansıyarak, dalga dalga yayılacaktır.  

Bir taraftan kemer sıkan, diğer taraftan da boğazı sıkılan halkımız ve kamu çalışanları nefes alamaz hale gelmiştir. Kamu çalışanlarına ve emeklilere yüzde 3.5+3.5 gibi komik zamları reva gören AKP iktidarı, “Kemer Sıkma Planı” içinde yer alan Orta Vadeli Program ile halkımızı zam ve vergi bombardımanına tutmaktadır.

TÜİK’in verilerine göre, nüfusumuzun yüzde 14.3’ü yoksulluk sınırının altında yaşarken, yandaşa, rantçıya aktardığı paraların, yaptığı israfın bedelini, zorunlu tüketim maddelerine fahiş zamlar yaparak zaten geçim sıkıntısı içinde olan vatandaşa yüklüyor, halkın boğazından geçen lokmayı daha da küçültüyor. 

AKP hata yapıyor, savurganlığının bedelini de vatandaşın cüzdanından ödüyor. İktidara sesleniyoruz, artık “yanlış yönet, vatandaşa ödet” politikasına bir an önce son verin! Yanlış ekonomik politikalar sonucunda oluşan bütçe açıklarının faturasını yoksulluk ve açlık sınırında yaşayan milyonlarca vatandaşın sırtına yüklemeye hakkınız yoktur!  

           MERKEZ YÖNETİM KURULU