Güncel Sendika Haberleri

26 Haziran, 2020

YKS’YE GİRECEK OLAN GENÇLERİMİZE BAŞARILAR DİLERİZ

Yaklaşık 2.5 milyon gencimiz, Covid-19 tehdidi altında, yarın ve Pazar günü hayalindeki üniversiteye girmek için yarışacak.

Tüm itirazlara ve konunun yargı sürecine taşınmasına rağmen, siyasi iktidar insan hayatını hiçe sayarak Korona tehlikesi altında sınavların belirtilen tarihte düzenlenmesinde inat etti.

Bu inatlarının sonuçlarını, 14 Haziran’da yapılan Milli Savunma Üniversitesi sınavı ve 20 Haziran‘da yapılan LGS sınavında endişeyle izledik. Öğrenci ve velilerin sınav öncesi okul önlerinde sosyal mesafe kurallarına uymadan toplanmalarına izin verilmesi, sınav öncesi öğrencilerin sıraya sokularak bekletilmesi, koronavirüs tanısı konan öğrencilerin diğer öğrencilerle aynı sınıfta sınava sokulması, YKS’ye girecek öğrencilerimizin motivasyonunu düşürmüş, endişe ve korkularını arttırmıştır.

Milli Savunma Sınavı ve LGS’de yaşanan sorunların YKS’de yaşanmaması için daha sıkı tedbirler mutlaka alınmalı, sınav öncesi öğrenci ve velilerin okul önlerinde yığılmalarına izin verilmemeli, sınıflarda sosyal mesafe sağlanmalıdır.

Bilinmelidir ki; siyasi iktidarın insan hayatı ve geleceğini bu kadar değersizleştirilmesine ve tüm sağlıksız koşullara rağmen sınavlarda başarı gösterecek öğrencilerimiz, tamamen kendi çabalarıyla bu başarıya ulaşmış olacaklardır.

İstediği bölüme yerleşemeyecek olan gençlerimiz kendilerini asla suçlamamalıdır. Velilerimiz de çocuklarımızın bu sınava adil koşullarda girmediklerini unutmamalıdır.

Eğitim-İş olarak, YKS’ye girecek olan gençlerimize başarılar diler, bu adaletsiz sisteme rağmen tüm imkanlarını seferber ederek çocuklarını daha iyi bir geleceğe hazırlamaya çalışan tüm velilerimizin yaşanabilecek her türlü olumsuzlukta yanlarında olacağımızın bilinmesini isteriz.

             MERKEZ YÖNETİM KURULU