Güncel Şube Haberleri

30 Ekim, 2014

ANTALYA’DA ÇELENK SUNMA TÖRENİNDE MÜDAHALE

Antalya'daki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreninde Eğitim-İş Antalya Şubemizin de aralarında bulunduğu sivil toplum örgütlerinin Atatürk Anıtı'na çelenk konulması sırasında gerginlik oldu. Gruplar ile polis arasında çıkan arbede sonrası kalabalık çelenklerini Atatürk Anıtı'na bıraktı.

Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık, tören alanına geldiklerinde polisin kendilerine gösterdiği yerde durduklarını belirterek, İstiklal Marşı okunmadan önce çelenklerimizi koyabileceğimiz sözü verildi. Üçüncü çelenk sonrası alana ilerlediğimizde söz veren polis arkadaşlar bizi engelledi. Tören alanında saygı duruşu da atlanarak bir anda İstiklal Marşı'na geçildi. Dolayısıyla İstiklal Marşı sırasında polis saldırısı, şiddetine maruz kaldık. Hazırolda durmaya kalktık, ama polis o sırada bize müdahale etti diye konuştu.

Antalya Şubemiz, aynı gün akşam, 70’e yakın sivil toplum örgütünün oluşturduğu “Cumhuriyet İçin Antalya El Ele Platformu” ve Muratpaşa Belediyesi’nin öncülüğünde oluşturulan fener alayına da katıldı.

Saat 18.00’da başlayan yürüyüşte vatandaşlar ellerinde meşaleler ve Türk bayrağıyla Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Meydana gelen kalabalık burada devam eden konser ve bir dizi etkinliğe katıldı.