Güncel Şube Haberleri

10 Eylül, 2017

“Bursa’da depreme dayanıksız okul binaları tehdit olmaya devam edecek!”...

Bursa Şube Başkanmız Özkan Rona yaptığı basın açıklamasında Bursa'da depreme dayanıksız okul binalarının tehdit olamaya devam edeceğini belirtti.Rona;

 “Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya’nın bugün yaptığı açıklama ile Bursa’da 16 okulun deprem dayanıklılık testini geçemediği için yıkım kararı verildiği kamuoyu ile paylaşıldı. Okulların açılmasına 10 gün gibi kısa bir süre kala gelen bu karar, Bursa’da eğitimi yeni bir kaosun içine sokacaktır” dedi.

Rona açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yaşanacak karmaşanın asıl sorumlusu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’dür. Çünkü Bursa’da 150’ye yakın okulun deprem tahkik raporları 2015 yılında yapılmıştı ve Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu binaların sağlam olmadığına dair bilgiye sahipti. Buna rağmen depreme dayanıksız binalarda binlerce öğrencinin ve öğretmenin bulunmasına 2 yıl boyunca göz yumuldu. Ancak bu 13 okulun dışında da depreme dayanıksız olduğu halde Milli Eğitim Bakanlığından rapor gelmediği için kullanılmaya devam edecek bir çok okul olduğuna dair kaygı taşıyoruz. Derslik ve bina ihtiyacının yoğun olduğu Bursa’da yıkılacak okulların öğrencileri için derslik bulmak da imkansızdır. Son bir yılda bina ve derslik yetersizliği nedeniyle yalnızca 21 okulu tam gün eğitime geçirebilen Milli Eğitim Müdürlüğü, yıkılacak okullarda öğrenim gören 10 binin üzerinde öğrenci için yeterli derslik bulamayacaktır.