Güncel Şube Haberleri

28 Ağustos, 2013

ÖĞRENCİLER HABERLERİ OLMADAN İMAM HATİP OKULUNA KAYDEDİLDİ

5. sınıfı normal ortaokulda okuyan öğrencilerin kayıtları 6. sınıfta otomatik olarak imam hatip ortaokulu öğrencisi olarak yenilendi.

MEB, eğitimde 4+4+4 düzenlemesinin ardından geçtiğimiz yıl Türkiye’de bulunan tüm ilköğretim okullarını ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokulu olarak dönüştürmüştü.

Bir yıllık eğitim döneminin ardından, talep olmamasına karşın bu yıl da çok sayıda okulu İmam Hatipe çeviren Bakanlığın, büyük bir skandala imza attığı ortaya çıktı.

Konya Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaokulları İmam Hatipe dönüştürme furyasına  12 si Konya merkezde olmak üzere 20’ye yakın ortaokul İmam Hatipe dönüştürülmüştür. Bu okulların altıncı sınıf öğrencileri de mecburi İmam Hatip öğrencisi olarak dönüştürülmüştür. Aynı bölge içine giren okulların bu kadar radikal bir kararla veli ve öğrenci talebi olmaksızın dönüştürülmesinin mantığı nedir? Aynı semtte bulunan Mümtaz Koru, İhsaniye(Atiker), Şeker, Çumralıoğlu, Şükrü Doruk imam Hatipe dönüştürülmüştür. Çocuklarını normal ortaokula göndermek isteyen velilerimiz için ilkokul ve ortaokul neredeyse kalmamıştır. Bu bölgelerdeki kalan ortaokullarda da sınıf öğrenci sayıları 45-50’leri bulmuştur. Aynı zamanda bu okulların kadrolarında bulunan branş öğretmenleri okullar imam hatip’e dönüştürüldüğü için norm kadrosu fazlası durumuna düşmüşlerdir.

Çocuklarımızın kendi istekleri ve velilerinin istekleri dışında oldu bittilerle adeta dayatmayla İmam Hatiplere kayıt edilmesi kabul edilemez.  Velilerden ve öğretmenlerden aldığımız şikayetleri yetkililere duyurmak ve mantıklı bir çözüm bulmak sendikamızın talebidir. Bu yönde Konya Valiliği’ne öğrencilerin ve öğretmenlerin şikayet ve çözüm taleplerini sendika olarak yazılı olarak ilettik.

Okulda, sistem gereği başka bir okula kademeli geçiş yapacak ilkokul 3 ve 4. sınıf ile ortaokul 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri birlikte eğitim görüyordu. 1 yıl süreyle normal ortaokul olarak hizmet veren okul, 2012-2013 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle birlikte imam hatip ortaokuluna dönüştürüldü. Oysa çıkarılan 4+4+4 yasası kademeli geçişe göre 1 ve 5’in öğrencileri yeni okul tipine göre başlayacak diğer öğrencileri etkilemeyecekti. Veliler de tepkilerinden anlaşılacağı üzere, çocuklarını gönderecekleri okul bulamadıklarını, bu yanlış dönüştürmeden vazgeçilmesini acilen talep etmektedirler.

 ‘İstemeyen başka okula’

İmam hatipe dönüşen okullara öğrencilerini kaydettirmeyen velilere istemeyen başka okula gitsin şeklinde yaklaşım doğru değildir .Bizim önerimiz dönüştürülen bu okullardaki normal ortaokul öğrencileri mezun olana kadar aynı  şekilde devam etmelidir.

Normal ortaokullar seçmeli derslerle imam hatip okullarına çevrilmişken tüm okulları imam hatipe dönüştürülmesi ile eğitimdeki fırsat eşitliği ortadan kaldırıldığı gibi öğrenci velileri de zor durumda bırakmaktadır. Eğitim-İş olarak konunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı buradan tüm kamuoyuna duyururuz.

 

                                                                                                     Şükrü BALUN

                                                                                              Eğitim İş Konya Şube Başkanı