Güncel Bilgi-Belge-Talep

04 Ocak, 2024

MEB Bağlı Eğitim Kurumlarında Görev Yapan ve Braille Okuyup- Yazabilen Görme Engelli Öğretmenlere Braille Okuma ve Not Alma Cihazı Ücretsiz Olarak Verilmelidir

Görme Engelli Öğretmenlere Braille Not Alma ve Okuma Cihazı Temin Edilmesi hakkında Milli Eğitim Bakanlığı'na yazılı talepte bulunduk.

 

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA

(Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü)

          ANKARA

 

İlgi: a) Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme.

        b) 7/7/2025 tarih ve 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun.

        c) 07/02/2024 tarihli Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna     

           Alınmaları Hakkında Yönetmelik.

 

Bakanlığınızın, geçtiğimiz yıllarda görme engellilere yönelik eğitim veren okullarda ve kaynaştırma sınıflarında öğrenim gören, Braille alfabesini okuyup yazabilen görme engelli öğrencilere Braille (kabartma) okuma ve not alma cihazı dağıtımı gerçekleştirdiği bilinmektedir.

            Bu cihazlar teknolojinin eğitimde etkin kullanımına ve görme engellilerin Braille alfabesini yaşamına dahil edebilmesine yönelik önemli bir atılım olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle söz konusu cihazlar Bakanlığınıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan, Braille alfabesini okuyup yazabilen görme engelli öğretmenlere de ücretsiz olarak temin edilmelidir. Bu sayede görme engelli bir öğretmen Braille not alma ve okuma cihazı aracılığıyla teknolojiyi ders esnasında etkin kullanabilecek, EBA üzerinden indirdiği e-kitapları ve yardımcı kaynakları takip edebilecek, ayrıca etkileşimli tahtayı da daha erişilebilir olarak yönetebilecektir. Böylece görme engelli öğretmenlerin mesleğini daha erişilebilir biçimde yapabilmesi mümkün hale gelecektir.

 Üstelik ilgi (a) Sözleşme'nin 27. maddesi, İlgi (b) Kanun'un 14. maddesi ve ilgi (c) Yönetmeliğin 16. maddesi, işveren kurumların engelli çalışanların görevlerini yapabilmelerini kolaylaştırıcı araçları temin etmeleri gerektiğine vurgu yapmaktadır. Dolayısıyla bahsi geçen talep mevzuatla yerine getirilmesi gereken bir zorunluluktur.

 Yukarıda açıklanan gerekçeler göz önünde bulundurularak Bakanlığınıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan ve Braille okuyup- yazabilen görme engelli öğretmenlere Braille okuma ve not alma cihazının ücretsiz olarak verilmesini talep ederiz.

 

                                                                                                                            Kadem ÖZBAY

                                                                                                                             Genel Başkan