Güncel Bilgi-Belge-Talep

21 Aralık, 2022

MEB`İ PSİKOLOJİK DANIŞMAN/REHBER ÖĞRETMEN NORMLARI İLE İLGİLİ UYARDIK

Milli Eğitim Bakanlığı'na yazdığımız yazı ile Psikolojik Danışman/ Rehber Öğretmen Normları ile ilgili uyarıda bulunduk.

 

                

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA

ANKARA

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

    İlgi: MEB Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik.

 

       Bakanlığınıza bağlı eğitim kurumlarında görev yapan Psikolojik Danışman/ Rehber Öğretmen normları ile ilgili yeni bir çalışma ve yönetmelik değişikliğine gideceği yönünde haberler basında yer almaktadır.

    Ülkemizde yaşanan sosyo–ekonomik ve toplumsal alandaki olumsuz gelişmeler, aile içi ve çevresel gelişmeler, öğrencilerimizin okula-topluma uyumu, mesleki yönlendirmenin sağlıklı yapılması ile şiddet, uyumsuzluk, zararlı maddelere bağımlılık, internet kullanımı vb. gibi konularda Psikolojik Danışman/ Rehber Öğretmenlere ihtiyacın ne kadar arttığı ve önemli hale geldiği tartışılmazdır.

       Eğitim-İş Sendikası olarak düzenlenecek yeni yönetmelikte aşağıda belirtilen taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz.

1) Her okula öğrenci sayısına ve norm kadroya bakılmaksızın Psikolojik Danışman/ Rehber Öğretmen kadrosu verilmeli, ikinci okula görevlendirilmelerine son verilmelidir.

2) Her anaokuluna Psikolojik Danışman/ Rehber Öğretmen normu verilmelidir.

3) Türlerine ve öğrenci sayısına bakılmaksızın tüm okullara Psikolojik Danışman/ Rehber Öğretmen normu verilmeli, her 100 öğrenciye 1 norm verilecek şekilde düzenleme yapılmalıdır.

4) RAM’ların  görev alanlarına giren il veya ilçenin nüfusu 100.000’e kadar 10, 50.000’e kadar 5, 25.000’e kadar 3, nüfusa bakılmaksızın ilçe olan yerleşim yerlerine 2 Psikolojik Danışman/ Rehber Öğretmen norm kadrosu verilmelidir. Ayrıca nüfus artışı oranına göre, (oransal olarak 5000/ 1) psikolojik danışman/ rehber öğretmen norm kadrosu daha verilmelidir. 

Formun Altı

        Eğitim-İş Sendikası olarak: Bakanlığınızdan konu ile ilgili önceden yaptığımız taleplerimizin, normların artırılması yönündeki yargı kararlarının ve yukarıda açıkladığımız Psikolojik Danışman/ Rehber Öğretmen Normu ile ilgili taleplerimizin düzenlenecek yeni yönetmelikte göz önünde tutulmasını talep ediyoruz.

Kadem ÖZBAY

Genel Başkan