Güncel Bilgi-Belge-Talep

28 Aralık, 2023

Sözleşmeli Öğretmen İken Kadroya Alınan Öğretmenlere Mazeret Tayin Hakları Verilmelidir

Sözleşmeli Öğretmenlerin Mazeret Tayin Hakları verilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı'na yazılı talepte bulunduk.

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA

          ANKARA

Bakanlığınızca 27.12.2023 tarihinde ‘’2024 Yarıyıl tatili öğretmenlerin mazerete bağlı yer değiştirme duyurusu’’ yapıldı.

Duyuruya göre öğretmenler aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ile diğer nedenlere bağlı yer değiştirebilmek için 2-8 Ocak tarihleri arsında başvuruda bulunabileceklerdir.

            2024 Yarıyıl tatili öğretmenlerin mazerete bağlı yer değiştirme duyurusunda 26 Ocak 2023 tarih ve 7433 Sayılı Kanun’la kadroya geçen sözleşmeli öğretmenler için süre şartı konulması başta Anayasamızda ifade edilen eşitlik ilkesine aykırıdır.

            Sözleşmeli öğretmene kadro verilmiş, ancak hakları kısıtlanarak verilmiştir. Şöyle ki; Kadrolu öğretmenlerde mazerete dayalı tayin hakkı 1 yılın, il içi ve iller arası tayin hakkı 3 yılın sonunda olurken, sözleşmeli öğretmenlerde mazerete dayalı tayin hakkı 3.yılın, il içi ve iller arası tayin hakkı ise 4. yılın sonunda yapılabilmektedir.

            Kadroya geçirilen sözleşmeli öğretmenler için süre şartı devam ettiğinden mağduriyet yaşamaktadırlar.

Halbuki, 3 Ocak 2023 tarihinde yapılan açıklamada sözleşmeli iken Kadroya geçen öğretmenlerin özlük haklarının iyileştirileceği, tayin haklarının da olacağı ifade edilmişti.

Bu durum kadrolu öğretmenlerin kullandığı hakları 7433 Sayılı Kanun’la sözleşmeli iken kadroya geçen öğretmenlerin kullanamamasına neden olmaktadır.

Bakanlığınızca 7433 Sayılı kanunla sözleşmeli öğretmen iken kadroya alınan öğretmenlerin, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi öğretmenlerin kullandığı tayin haklarından faydalanmasının sağlanmasını ve mağduriyetlerinin giderilmesini talep ederiz. 

 

                                                                                                                  Kadem ÖZBAY

                                                                                                                    Genel Başkan