Güncel Hukuk Haberleri

13 Temmuz, 2015

ANAYASA MAHKEMESİ’NİN GEREKÇELİ KARARI BEKLENMELİDİR

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Anayasa Mahkemesi’ne götürülen dershanelerin kapatılması ve yöneticilerinin görevden alınmasına ilişkin düzenleme hakkındaki davada, Anayasa Mahkemesi’nin ilgili düzenlemelerin iptali yönünde karar verdiği haberi kamuoyunda ciddi yankı uyandırmıştır.

Bu haber ile birlikte Mahkeme kararının sonuçlarına yönelik olarak pek çok spekülatif haber ve yorumların yapıldığına da tanık olmaktayız. Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim sistemini kaosa sürüklediği bu ortamda henüz mahkemenin resmi açıklaması ve gerekçeli kararı ortada yokken durumu daha da içinden çıkılmaz hale getirecek açıklamaların yapılmasını ve insanları temelsiz beklentilere sürükleyecek yorumların dile getirilmesini üzüntüyle karşılıyoruz. 

En başından itibaren hassasiyetle takip ettiğimiz sürece ilişkin olarak Anayasa Mahkemesi kararının ortaya çıkmadan yapılacak tüm değerlendirmelerin hukuki temelden uzak olduğunu belirtmek isteriz. Gerekçeli kararın açıklanmasından sonra ortaya çıkacak hukuki durumun Sendikamızca süratle değerlendirileceğini ve atılması gereken adımlar konusunda tüm bileşenleri en sağlıklı şekilde yönlendireceğimizin bilinmesini isteriz. Asılsız ve dayanaksız yorumlara itibar edilmemesini ve yaşanacak gelişmelerin Sendikamız açıklamalarından dikkatle takip edilmesini temenni ederiz.