Güncel Sendika Haberleri

30 Kasım, 2013

BASKILAR BİZİ YILDIRAMAZ

Genel Özlük Hukuk ve TİS Sekreterliği Danışmanı, İstanbul 4 No’lu Şube Kurucu Başkanımız Maksut Balmuk’a verilen disiplin cezası ile görevden alınma teklifini, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde protesto ettik.

Eyleme, Genel Başkanımız Veli Demir, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Osman Kandemir, Genel Basın Yayın Sekreterimiz Barış Düdü, İstanbul 1, 2, 3, 4 No’lu Şube Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle çok sayıda üyemiz katıldı.

Genel Başkanımız Veli Demir burada yaptığı basın açıklamasında, Maksut Balmuk’un haksız ve hukuksuz bir şekilde ceza almasını, cumhuriyet değerlerine bağlı, çağdaş, devrimci, demokrat eğitim emekçilerine yapılmış bir saldırı olarak değerlendirdi. Gezi direnişi sonrasında ülkenin dört bir yanındaki okullarda soruşturmalar yürütüldüğünü söyleyen Demir, şöyle konuştu:

“Yaşananlar Gezi olaylarının yarattığı etkinin intikamıdır. AKP faşizmine boyun eğmeyen çağdaş, ilerici öğretmenlerimiz sistemli bir baskı ile sindirilmeye çalışılmaktadır. Maksut Balmuk, bilgisiyle birikimiyle Bakanlığa birçok kez yol gösteren, cesur tavır sergileyen yaklaşımıyla takdir edilmesi gerekirken cezalandırılmak istenmektedir.

Devletin valisi ağzımıza alamayacağımız cümleler kurarken onu yedirmeyeceğini söyleyenler üyelerimizi yemek istemektedirler. Biz de Çapulcu diye kendini tanımlayan üyelerimizi yedirmeyiz. Konuyu derhal yargıya taşıyacağız. Eğer birazcık olsun adalet kalmış ise hakkımızı geri alacağız.

Bilinmelidir ki, Cumhuriyetin öğretmenleri her türlü baskıya karşı dimdik ayakta durmaya devam edecektir.”