Güncel Sendika Haberleri

13 Haziran, 2017

ÇOCUKLARIMIZ “KIZLI-ERKEKLİ” OKUYACAKLAR

Konya Konevi Anadolu Lisesi'nde okul müdürü, okulun internet sayfasından "Okulumuz 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren kız-erkek öğrenciler ayrı sınıflarda eğitime devam edecektir" şeklinde bir duyuru yayınlamış kamuoyundan gelen tepkiler üzerine de ilan sayfadan kaldırılmıştır.

 

Bilindiği üzere Milli Eğitim Temel Kanununda okullarda “karma eğitimin” esası belirlenmiştir. Yani kız ve erkek öğrenciler aynı sınıflarda eşit şartlarda öğrenim göreceklerdir. Bunun haricinde bu uygulamayı kaldırmaya yönelik girişimin ise Kanuna aykırı olacağı açıktır.

 

Ancak sorunu bir zihniyet sorunu olarak ele almak gerekir. Zihinsel dünyalarında kadının yerini konumlandırmakta sorun yaşayan anlayış, kimi zaman kadın-erkeğin aynı toplu taşıma vasıtalarını kullanmaması gerektiğini söyleyerek kimi zaman ise çocuklarımızı kız-erkek olarak ayrıştırmaya çalışarak karşımıza çıkmaktadır. 

 

Kadının-erkeğin her zaman yan yana olduğu, gerektiğinde omuz omuza mücadele verdiği ulusumuzun geleneksel toplum yaşayışından bi haber olan kimselerin, sorunlu kadın bakışını milli manevi değerlere dayandırmak gibi bir gaflet içerisinde olmaları da meselenin en üzücü boyutudur.

 

Ancak okullarımızda bunu yapmalarına izin vermeyeceğiz.

 

Çocuklarımız kızlı-erkekli sınıflarda eğitim görecek, bunu hazmedemeyen zihniyet de buna alışacaktır.

 

Konuyla ilgili sendikamızca gerekli hukuki süreç başlatılacak, süreç sonuna kadar takip edilecektir.  

 

MERKEZ YÖNETİM KURULU