Güncel Sendika Haberleri

06 Mayıs, 2024

DENİZ, YUSUF VE HÜSEYİN: ÖLÜMSÜZLÜĞE UZANAN BİR DİRENİŞ!

Halkının bağımsızlığı, özgürlüğü ve mutluluğu için emperyalizme ve faşizme karşı mücadele vermiş üç yiğit devrimci, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın, 6 Mayıs 1972'de idam edilişlerinin üzerinden 52 yıl geçti.
12 Mart faşist cuntası döneminde, onların idamına onay verenlerin ismi kaybolup giderken, üç fidan milyonların yüreğinde, bilincinde ve mücadelesinde büyümektedir.
Gencecik yaşlarında darağacına yürürken bile "Yaşasın tam bağımsız Türkiye" sloganıyla geceyi yırtan üç fidanın, emperyalistleri ve ülke içindeki işbirlikçilerini hala korkutuyor olması bundandır.
Bugün hatırlanmasında ayrıca önemli bir husus da şudur: Deniz Gezmiş ve arkadaşları “Tam Bağımsız Türkiye” inancını, kavgalarının ilhamını Mustafa Kemal Atatürk’ten, Cumhuriyet devriminden almışlardır. “Biz bağımsızlık istiyoruz dediğimiz zaman, tam bağımsızlık istediğimizi herkesin anlaması gerekir” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan gittiğini Deniz Gezmiş yargılaması sırasında da şu sözleriyle açıklamıştır: “Bu memlekette Mustafa Kemal’e gerçekten sahip çıkanlar varsa onlar da bizleriz. 35 milyon metrekare vatan toprakları işgal altındayken, bizim milli bütünlüğü bozmakla suçlanmamız gülünçtür.”
Yani 6 Mayıs 1972'de Deniz'lere kıyanlar, aslında "tam bağımsız Türkiye" fikrini idam etmeye kalkmışlardır. Emperyalistlerin tahakkümünden tamamen kurtulmuş, ekonomik ve politik olarak özgür, halkın kendi iradesiyle yönetildiği ve üretilen değerlerin adilce bölüşüldüğü bir Türkiye hayali, ne mutlu ki idam edilememiştir.  Deniz, Yusuf ve Hüseyin'in fikirleri ve idealleri hala yaşıyor. Onlar, eşitlik ve adalet için mücadele eden tüm insanlara ilham kaynağı olmaya devam ediyor.
Daha gencecik yaşlarında bize inanılan bir yolda nasıl emin adımlarla yürünebileceğini, tam bağımsız Türkiye özleminin önemini, ve Nazım'ın dediği gibi ölümün adil olması için yaşamın da adil olması gerektiğini öğreten, yüreğimizde orman olan darağacındaki üç fidanı büyük özlem ve saygıyla anıyoruz.
Ve onların karanlığı titreten gür ve kararlı sesiyle, inadın en çok yakıştığı o düşü haykırıyoruz:
YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE!