Güncel Sendika Haberleri

23 Şubat, 2009

EĞİTİM-İŞ'TEN MEB'E 70 BİN İMZA

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin paraları ile yapılan Öğretmen evlerinin bandrol kart ücretlerini 2009 yılı için yüzde 330 zamlandırarak 18 TL'den 60 TL'ye yükseltmiştir. Üstelik, bandrol alma zorunluluğu getiren yeni genelgeye göre, bandrol almayan öğretmenler, öğretmen evleri ve sosyal tesislerinin tüm hizmetlerinden indirimsiz faydalanacaktır. Öğretmenlerin, kendi paraları ile inşa edilen öğretmen evlerini kullanmak için bandrol ücreti ödemesi kabul edilebilir bir durum değildir 


    Bandrol fiyatını 18 TL’den 60 TL’ye çıkaran AKP hükümeti maaş zamları söz konusu olduğunda aynı duyarlılığı göstermemektedir. Çalışanlara %4 + %4 gibi yıllık komik bir zam reva görülürken, Asgari Ücret, yılın ocak ve temmuz aylarında yüzde 4 oranında artarken, emekli aylıkları yüzde 4 zamlanırken, doğalgaza %84, elektriğe %72, Öğretmen evlerinin bandrol ve aidatlarına % 330 zam yapılmıştır. 
Bu genelge ile öğretmenlerin ve ailelerinin öğretmen evlerinden yararlanma olanakları kısıtlanmaktadır. Öğretmen evlerinden öğretmenler dışında herkes faydalanabilmektedir. Öğretmenler, kendi evlerinde kiracı durumuna düşürülmüştür. Bazı illerimizdeki öğretmen evlerinde kiracı bile olamadığımız ortadadır. Başta Konya Öğretmen evi olmak üzere bir çok öğretmen evi, Öğretmen evinden çok dini esasların hakim olduğu ibadethaneye dönüştürülmüştür. Odalarında seccade, tespih bulunan öğretmen evlerinde bir tek imam bulunmamaktadır. 

  
Ülkenin bir çok yerindeki öğretmen evi, sosyal tesis olma özelliğinden uzaklaşmış durumda ve  çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ne uygun olmayan bir görüntü sergilemektedir. 
    Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen evlerine yönelik uygulamalarının arkasında özelleştirip, satma düşüncesinin olduğu bilinmektedir. 


Öğretmenler ve eğitim çalışanları, personel kimlik kartları ile doğrudan tüm hizmetlerden yararlanmalıdır. Eğitim-İş bu sağlanana kadar kararlılıkla mücadele edecektir. Milli Eğitim Bakanı’nın bizi kendi evimizde kiracı yapmasına izin vermeyeceğiz.


    Eğitim-İş olarak bakanlık çalışanlarının personel kimlik kartlarıyla doğrudan tüm öğretmen evi hizmetlerinden yararlanmaları yönünde talebimizi iletmek üzere tüm Türkiye’de başlatmış olduğumuz imza kampanyası sonucunda toplanan imza sayısı  70 bine ulaşmıştır.  Bugün bu imzaları Milli Eğitim Bakanlığına sunuyoruz. En kısa sürede gereğinin yapılmasını bekliyoruz. 


    Eğitim-İş, eğitim çalışanlarının haklarını sonuna kadar koruma kararlılığını sürdürecektir.


Yüksel ADIBELLİ
Eğitim-İş Genel Başkanı