Güncel Sendika Haberleri

24 Şubat, 2024

EMEĞİN GÜR SESİ EĞİTİM-İŞ SUSTURULAMAZ

Tekirdağ’da, şube yöneticilerimize ve üyelerimize yönelik haksız hukuksuz cezaları ve sürgünleri protesto ettik. Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde gerçekleştirdiğimiz basın açıklamasına Genel Başkanımız Kadem Özbay, Tekirdağ 1 Nolu Şube Başkanımız Barış ÖZER, Tekirdağ 2 Nolu Şube Başkanımız Halil Mahmut ER, Gaziantep Şube Başkanımız Ali Arpat, Şube Yöneticilerimiz, üyelerimiz, CHP Tekirdağ Milletvekilleri İlhami Özcan Aygun ve Nurten Yontar, siyasi partilerin temsilcileri katıldılar.

Genel Başkanımız Kadem Özbay basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

Cumhuriyetten, emekten, aydınlanmadan yana Türkiye’nin en büyük sendikası olan Eğitim – iş üyemiz olsun olmasın tüm eğitim emekçilerinin hak mücadelesinin cesur ve kararlı sesidir. Başöğretmenimizin izinde, onun gösterdiği yolda her koşulda yürümeye devam edecektir. Bu net ve doğru söylemle ülke çapında büyüyen sendikamız Eğitim – İş Tekirdağ’da yetkili sendika olmuş, her on eğitim çalışanından dördünü örgütlemiştir.

Hal böyleyken, son birkaç ayda Tekirdağ’da eğitim çalışanlarına yönelik baskılar, hukuksuz soruşturmalar artmış, sudan bahanelerle birçok ceza verilmiştir.

Bu cezalara örnek olarak, hiç yorum katmadan, yapılan tebliğdeki cümleyi okuyorum:

“Yapılan toplantıda DYK programından mutsuz olduğunuzu söylediğiniz için 1/30 aylıktan kesme cezası ile cezalandırıldınız.”

Bir diğer ceza ise gönüllülük esaslı TÜGVA’nın düzenlediği bir yarışmaya katılmak istemeyen öğretmene “Yarışma kapsamındaki kitapları okumadığınız, kitaplar hakkında internetten araştırma yapıp fikir edindiğiniz için 1/30 oranında aylıktan kesme cezası ile cezalandırıldınız.”

Aynı soruşturmada Örgütlenme Sekreterimiz Gürkan Polat “whatsapp veli bilgilendirme grubundan dersine girmedikleri için iki müdür yardımcısını çıkarmış ve sonucunda ceza almıştır.

Tüm bunlar aynı soruşturma kapsamına dahil edilmiş, sonucunda ceza alan altı öğretmenimizden dördü farklı ilçelere sürgün edilmiştir.

Hatta yine aynı soruşturma içerisinde hukuken görev tanımında bulunmamasına rağmen taşımalı servis kontrolünü yerine getiren öğretmenimiz de görevini yerine getirmediği gerekçesiyle cezalandırılmıştır.

Bir başka ilçedeki öğretmenimiz için kişisel sosyal medya hesabından kendi fikrini ifade edip proje baskılarını anlattığı bir videodan dolayı hakkında soruşturma başlatılmıştır.

Şube Başkanımız Barış Özer’in sosyal medya hesabında yaptığı bir paylaşım ise metnin önü arkası kesilerek sözcükler üzerinden cezalandırılmış fakat cezası “verilen görevi yerine getirmeme suçu üzerinden” verilmiştir.

İdareci, muhakkik, müfettiş işbirliği ile yürütülen bu sindirme politikası karşısında susmayacağız. Bu trajikomik soruşturmaları başlatan ve cezaları veren tüm liyakatsiz yöneticilerin muhakkiklik ya da okul idareciliği yapmaması gerektiği açıktır.

Bugün il milli eğitim müdürü ve vali yardımcısı ile görüşerek sorunu ilk ağızdan yetkili kişilere ilettik. Bu cezaların tamamına il disiplin kurulu itirazlarımızı yaptık. Sorunun çözüleceğine dair inancımız olmakla birlikte mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz.

Eğitim-İş birkaç idari, uydurma cezayla korkmaz; hakkı, gerçeği savunmaktan vazgeçmez.

Eğitim- İş susup kabullenenlerin değil, haksızlığın karşısında direnenlerin sendikasıdır.

Eğitim-İş binlerce Eğitim emekçisinin sesidir.

Eğitim-İş emek mücadelesinden vazgeçmez.

En önemlisi de Eğitim-İş hiçbir irade karşısında diz çökmez.

Yaşasın Eğitim-İş! Yaşasın örgütlü mücadelemiz.