Güncel Sendika Haberleri

11 Ekim, 2011

FAKİR BAYKURT'U ÖLÜMÜNÜN 12. YILDÖNÜMÜNDE SAYGIYLA ANIYORUZ...

 

Öğretmen örgütçülüğünün efsanevi lideri Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Genel Başkanı, Cumhuriyet devrimlerinin yılmaz savunucusu, köy edebiyatının temsilcisi Fakir Baykurt’u, ölümünün 12 yılında sevgi ve saygıyla anıyoruz.

1968 yılında “Devrimci Eğitim Şurası”nı toplayarak Türkiye’nin eğitim sorunlarına yönelik köklü çözüm önerilerinin tartışılmasını sağlamıştır. Bu toplantı günü TÖS Genel Başkanı olarak Anıtkabir’i  ziyaret ederek anıt defterine şunları yazmıştır:

 “Türkiye’nin öğretmenleri bugün ”Devrimci Eğitim Şurası”nı topladılar. Ülkemizin pek çok işi gibi hala eğitim de çıkmaz içindedir. Senin gösterdiğin mutlu amaçlardan çok uzaklarda bocalıyoruz. Borçlu, yoksul ve geri kalmış olarak yabancılardan fayda umuyoruz. Biz öğretmenler buna asla razı değiliz. Bugün çocuk ana babaları şuramıza yolladıkları bir telde,  “Fakirlere uygun yol bulun.” diye konuşuyorlar. Bu yol senin devrimci yolundur, senin ışıklı yolundayız. Devrimci çıkar yollar bulup, görevimizi yapacağız. Sana saygılar…” diyerek,  sendikal hareketin hangi çizgide olması gerektiğine vurgu yapmıştır.

Günümüz sendikal hareketinin Fakir Baykurt’tan daha öğrenecek çok şeyi olduğuna inanıyoruz.

Eğitim-İş olarak; TÖS’ün tarihsel mirasına sahip çıkarak, sendikal mücadeleyi hak ettiği yere getirme kararlılığımızı ifade ediyor; Fakir Baykurt’u ölümünün 12. yıldönümünde, saygı ve sevgiyle anıyoruz.

Merkez Yönetim Kurulu