Güncel Sendika Haberleri

06 Şubat, 2023

GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYEM!

Ülke olarak yaşadığımız deprem felaketinin ardından derin bir keder yaşıyor, yitirdiğimiz canların yasını tutuyoruz. Depremde yaşamını yitiren yurttaşlarımıza rahmet, ailelerine, yakınlarına ve deprem bölgesindeki tüm yurttaşlarımıza baş sağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. 
Depremin bilançosunun daha da ağırlaşmasından endişe ediyor, gelişmeleri kaygıyla takip ediyoruz. Tek dileğimiz, enkaz altındaki yurttaşlarımızın bir an önce kurtarılmaları ve can kaybının artmamasıdır. 
Bugün birlik ve beraberliğe, dayanışmaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Bunun bilinciyle duyarlı davranmalı ve yaralarımızı el birliğiyle sarmak için birbirimize kenetlenmeliyiz.
Bu kayıplar, yalnızca bir doğal afetin değil, yaşanan onca acı deneyime rağmen, ülkemizde depreme karşı hala yeterince hazırlıklı olamamamızın sonucudur. Bilim adamlarının çalışmalarına ve sürekli uyarılarına karşın hükümetin ve yetkililerin duyarsızlığı, ilgisizliği yaşanan depremin bir felakete dönüşmesine, korku ve endişe ortamının oluşmasına neden olmuştur.
Daha fazla kayıplar, yıkımlar yaşanmadan ve ülkemiz çadır kentlere dönmeden önce acilen gerekli önlemlerin alınması, etkin deprem politikalarının uygulanması gerekmektedir.
Eğitim-İş olarak deprem bölgesine yardım ve destek ulaştırmak, arama ve kurtarma ekipleri ile dayanışmak, kriz masalarına katkı sunmak için tüm gücümüzle desteğe hazırız.
Tüm Türkiye’de valiliklerin, kaymakamlıkların ve belediyelerin, ayrım yapmaksızın tüm siyasi partiler, sendikalar, meslek odaları, dernekler ve demokratik kitle örgütleriyle iş birliği içinde olmaları gerekmektedir. Sağlıklı bir koordinasyon ile dayanışmanın sağlanması için herkesi sorumlu davranmaya davet ediyoruz. 
İçinden geçtiğimiz süreç çetin, yaşadığımız acı büyük. Yetkililerin çalışmaları, yurttaşların can güvenliğini sağlayarak en hızlı biçimde yürütmeleri için seferberlik ve “ulusal yas” mutlaka ilan edilmelidir. Ayrıca yakınları deprem bölgesinde yaşayan, onlara ulaşmaya çalışan, can kayıpları ve yaralıları olan kamu çalışanları izinli sayılmalıdır. 
Geçmiş olsun Türkiye!
Örgütümüz tüm gücüyle depremden etkilenen yurttaşlarımızın yanında olacaktır.

MERKEZ YÖNETİM KURULU