Güncel Sendika Haberleri

16 Ocak, 2016

GENEL BAŞKANIMIZ DEMİR TEKİRDAĞ’DA TEMASLARDA BULUNDU

Genel Başkanımız Veli Demir, örgütlenme çalışmaları kapsamında Tekirdağ’da bir dizi temaslarda bulundu.

Demir, Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Rıdvan Dırak, Tekirdağ Şube Başkanımız Hüseyin Eren ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte okulları, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ı, İl Milli Eğitim Müdürü Halis İşler’i, ADD Tekirdağ Şubesi’ni ziyaret etti.

Demir, Şube binasında yaptığı basın açıklamasında, Tekirdağ’ı okullardaki sorunları tespit ederek ilgililere iletmek ve üyelerimizle bir araya gelmek amacıyla ziyaret ettiğini belirtti. AKP iktidarı döneminde eğitimde yaşanan dönüşümü, eğitimin ve eğitim emekçilerinin acil çözüm bekleyen sorunlarını anlatan Demir, IŞİD terör örgütünün Sultanahmet’te gerçekleştirdiği terör saldırısını kınadı ve “Terör nereden gelirse gelsin insanlık suçudur” dedi.

Demir, bir grup akademisyen tarafından “Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildirinin yayınlanması sonucu, bildiriyi imzalayanlar hakkında başlatılan soruşturma ve gözaltılara da değindi ve şöyle konuştu.

“Elbette ki Eğitim-İş olarak bir kısım akademisyenin imza koyduğu bu bildiriyi kesinlikle onaylamıyoruz, bildirideki beyan ve açıklamalara katılmıyoruz, doğru da bulmuyoruz.  Çünkü PKK bir terör örgütüdür. Tüm yurttaşlarımız, her kurum ve kuruluş, ‘ama’sız ve ‘lakin’siz her türlü terörün karşısında durmalıdır. Biz Eğitim-İş olarak ülkeyi yangın yerine çeviren, ülkemizin belli bir bölümünü yaşanmaz hale getiren PKK terör örgütü belasının ortadan kaldırılmasını, ülkemizde bir an önce birlik ve bütünlüğün sağlanmasını istiyoruz. Öte yandan siyasi iktidarın özellikle Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarıyla, bildiriyi imzalayan akademisyenler hakkında gözaltı ve soruşturmaların başlatılmasını hukuka uygun bulmuyoruz. Siyasi iktidarın denetiminde olan YÖK’ün durumdan vazife çıkararak imza koyan akademisyenleri hedef göstererek haklarında ışık hızıyla soruşturma açmasını da yanlış buluyoruz.”

Demir akşam ise Tekirdağ Şubemizin düzenlediği dostluk ve dayanışma etkinliğine katıldı. Etkinlikte emekliye ayrılan üyelerimize plaket verildi.