Güncel Sendika Haberleri

06 Haziran, 2019

KEVSER ÖĞRETMENİN VEFAT NEDENİ İNTİHAR DEĞİL CİNAYETTİR!

İktidarın eğitim alanında 17 yıldır sürdürdüğü, öğretmeni yok sayan politikalar, bir genci daha hayattan koparmıştır.

Son yıllarda ataması yapılmayan birçok öğretmenin intihar ettiği haberleriyle dağlanan kalbimiz, bu kez Kastamonu'da 21 yaşındaki matematik öğretmeni Kevser Abdülkarioğlu'nun kendi hayatına son vermesiyle acıyla dolmuştur.

Kevser öğretmenin cenazesinde babasının "19 Mayıs Üniversitesi Matematik Öğretmenliği Bölümü'nü birincilikle bitirmişti. Diyecek bir şey yok..." sözleri, geriye denecek bir şey bırakmamıştır.

Eğitim-İş olarak ilan ediyoruz, Kevser öğretmen ve daha önce intihar eden öğretmenlerimizin ölüm nedeni bellidir:

- Kaç mezun verdiğine bakılmadan, bir kaos düzeniyle yürütülen eğitim fakülteleri,

- Sayısı 500 bini bulan atanamayan öğretmen sorununa gözünü kapatan iktidar,

- Özel okulların birçoğunun atanamayan öğretmenlere, ucuza sömürülebilecek çaresiz köleler olarak bakmasına göz yumulması. 

Bin bir umutla, yeryüzündeki en kutsal mesleklerden olan öğretmenliği kazanan bu gençlerimize bir gelecek vermeyen iktidarın, konuşma hakkı yoktur! 

Kevser öğretmenin vefatının asli sorumlusu öğretmen tırpanlayan politikalardan ısrarla vazgeçmeyen AKP iktidarı ve onun lütufmuş gibi sunduğu komik atama rakamlarına alkış tutan yandaş sendikalardır!

Bilinsin ki ilerici kamuoyu bu trajedileri unutmayacak; tarih, gencecik hayatların nasıl karartıldığını yazacaktır. 

Eğitim-İş olarak Kevser öğretmenimizin ailesine ve sevenlerine başsağlığı, vefatıyla yüreği yanan tüm yurttaşlara da sabır diliyoruz.

 

MERKEZ YÖNETİM KURULU