Güncel Sendika Haberleri

20 Aralık, 2014

LAİK EĞİTİM ve EMEĞE SAYGI YÜRÜYÜŞÜMÜZE POLİS MÜDAHALESİ

LAİK EĞİTİM VE EMEĞE SAYGI YÜRÜYÜŞÜMÜZE POLİS MÜDAHALE ETTİ

 

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu hatırlatmak, Türkiye'deki emek sömürüsünü teşhir etmek ve eğitimde yaşanan erozyona dikkat çekmek amacıyla Tandoğan’da gerçekleştirmek istediğimiz kitlesel basın açıklamasına polis biber gazı ve TOMA ile müdahale etti. 

Yatağan’dan başlattığımız “Laik Eğitim ve Emeğe Saygı Yürüyüşü”nün son durağı olan Tandoğan Meydanı’nda toplanılmasının ardından, Kızılay Güvenpark’a yürümek istedik. Polis yürüyüşün izinsiz olduğu gerekçesiyle GMK Bulvarı'nda yolu kapatarak biber gazı ve TOMA ile müdahale etti. 

Polis saldırısında aralarında Genel Başkanımız Veli Demir’in de bulunduğu 100’ün üzerinde gözaltı oldu. Güvenlik Şube Müdür yardımcısı  tarafından darp edilen Genel Başkanımız Veli Demir  hastaneye kaldırıldı.Genel Eğitim Sekreterimiz Önder YILMAZ ve birçok üyemize polis ters kelepçe takarark göz altına aldı.Yürüyüşümüze destek vermek üzere aramızda bulunan CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter astım hastalığı nedeniyle gazdan aşırı etkilenirken polis tarafında arabasının alandan ayrılmasına izin verilmedi.CHP Milletvekilleri Hüseyin AYGÜN ve Orhan DÜZGÜN Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik şubeye avukatlar ile geldiler.