Güncel Sendika Haberleri

07 Temmuz, 2011

MEB, ARTIK ATAYACAK DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENİ BULAMIYOR!

 

Bugün elektronik ortamda, KPSS puan üstünlüğüne göre kurayla öğretmen atamaları yapıldı. 6 bin 575 kadro için başvuran toplam 36 bin 11 aday arasından 6 bin 472'si atanırken, 103 kadro boş kaldı.

Personel Genel Müdürlüğü’nden aldığımız bilgiye göre, boş kalan kadrolar Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği branşına ait. 345 öğretmenin alınacağı branşa yeterli başvuru yapılmadığından ve yapılan tercihlerin de yerleştirmeye uygun olmamasından ötürü boş kalan bu kadrolar, AKP’nin kadrolaşma politikalarını açığa vurmaktadır. Bu kadrolaşma harekatı öyle bir noktaya gelmiştir ki, artık iktidar boş kadrolarına başvuruda bulunacak Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni bile bulamamaktadır. Elbette tüm Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerini yandaş ilan etmiyoruz; ancak uygulamada çoğu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branşından gelenlerin, devletin çeşitli kademelerindeki bakanlıklara kaydırıldığı gerçeğini ortaya koyan bu durum, Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde yürütülen eğitime karşı gerici kuşatmanın da en önemli göstergesi haline gelmektedir.

Siyasi iktidar eliyle kendine destek bulan yandaş atamalarıyla eğitim sistemimiz, politik açıdan bağımlılık ilişkisine dayalı olarak çıkmaza sürüklenmektedir. Bu noktada da, özellikle Milli Eğitim Bakanlığı merkezden taşraya uzanan hızlı bir kadrolaşma politikası ile eğitim alanında gericiliğin kurumsal bir nitelik kazanmasına hizmet eder hale getirilmektedir. Bugüne kadar yapılan birçok atamada kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerin arasında, ihtiyaç olmadığı kadar çok sayıda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmeninin sayısının Matematik, Kimya öğretmenliği gibi alanlarda atanan öğretmen sayılarından dikkat çekecek kadar fazla olması da, söz konusu yandaş kadrolaşmanın bir parçasıdır. Bu anlayış, eğitimi demokratik, eleştirel, özgürlükçü niteliğinden uzaklaştırmakta ve dogmatik bir sisteme dönüştürmektedir. Oysa demokratik ve laik bir eğitim ve öğretim, bilimsel koşullar ile Atatürk ilkeleri, devrimleri ve idealleri çerçevesinde gerçekleştirilmelidir.

Eğitim-İş demokratik, laik ve bilimsel eğitimin uygulanması konusunda her zaman taraf olmaya devam edecektir.

Merkez Yönetim Kurulu