Güncel Sendika Haberleri

12 Haziran, 2018

MEB HAFTASONU GÖREVE GELEN TÜM ÇALIŞANLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPMALIDIR

Yaptığımız başvuruda ifade ettiğimiz halde bugüne kadar açıklama yapmayan, bilgilendirmeyen, yazımıza cevap ver(e)meyen Milli Eğitim Bakanlığını açıklama yapmaya davet ediyoruz.

Eğitim çalışanlarının hafta sonu çağrılması doğru değildir. Bunun maddi ve manevi sorun ve sorumlulukları vardır diye uyardığımız halde ısrar ettiği uygulamada bu yıla has seçim ve bayram kaynaklı olarak tamamen iyi niyetle yapıldığını ifade etmişlerdir. Özellikle doğu ve güneydoğuda çalışan öğretmenlerimizin mağdur olmaması adına makul gibi görünen durumun tekrarının olmaması, aksi halde sendikamızın her türlü demokratik ve örgütlülükten kaynaklı gücünü kullanacağını belirtmek istiyoruz.

MEB’i aşağıdaki sorulara cevap vermeye davet ediyoruz:

  1. 09-10 Haziran günlerinde yapılan mesleki çalışmalarda öğretmenlere ödenecek ücret ne kadar olacaktır?
  2. Öğretmenlere yapılacak ödemelerde 657 sayılı DMK’nın 176. Maddesinde yer alan “cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için” uygulaması yapılacak mıdır? Yoksa farklı bir uygulamaya gidilip daha yüksek bir ödeme düşünülmekte midir?
  3. Yine aynı günlerde göreve gelen okul yöneticileri (kurul toplatışı olduğu için tamamı katılmak zorunda olduğu da göz önüne alınarak) için ödemeler kaç saat üzerinden yapılacaktır?
  4. Yine aynı günlerde okula gelen memur ve hizmetliler için ne kadar mesai ücreti ödenecektir?

Bakanlığa da tekraren yazdığımız bu konularla ilgili olarak;

Sorularımızın açıklığa kavuşturulmasını, hiçbir çalışanın mağdur edilmemesini, hızlı bir şekilde tüm çalışanlar ile sendikamızın bilgilendirilmesini talep ediyoruz.

Tüm atamaları, sınav sonuçlarının açıklanması gibi her uygulamayı 24 Haziran sonrasına erteleyen MEB bu konuyu da seçim sonrasına atmamalı, ertelememelidir.

Ertelediği taktirde çalışanların haklarını alabilmeleri için sendikamız sonuna kadar mücadele edecektir.

 

MERKEZ YÖNETİM KURULU

  MEB'e yazdığımız yazı için tıklayınız