Güncel Sendika Haberleri

02 Temmuz, 2024

MESLEKİ HAK TALEBİNE ŞİDDETLE KARŞILIK VERİLEMEZ!

Eğitim emekçilerinin maddi ve manevi sorunları iktidar eliyle günden güne derinleştirilirken bu değersizleştirmeye karşı yükselen itiraz da her geçen gün daha zorbaca, ‘hukuk devleti’ne daha yakışmaz yöntemlerle bastırılmaya çalışılmaktadır.

Özel okullarda çalışan öğretmenlerin, insanlık onuruna yaraşır ücretler ve güvenceli istihdam talebiyle Meclis önünde başlattığı eğitim nöbetine polisin çok sert şekilde müdahale etmesi ve öğretmenleri yaka paça gözaltına alması toplum vicdanında bir kez daha yara açmıştır.

Yıllarca okuyup yıllarca meslek icra eden, yüzlerce öğrenci yetiştiren, geleceği şekillendiren öğretmenlerin, kendilerini hiçe sayan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun görüşüldüğü TBMM önünde ‘taban maaş’ talebinin copla karşılık bulmasının demokrasiyle de vicdanla da yan yana gelir tarafı yoktur.

Her zaman eğitim emekçilerinin hakkını savunan Eğitim-İş olarak bir kez daha altını çiziyoruz:

Eğitime ve eğitimciye değer vermeyen bir ülkenin parlak bir geleceğe ulaşması mümkün değildir! Anayasal haklarını kullanarak hak talebinde bulunan yurttaşlara sert müdahale edilmesi demokrasiye de hakkaniyete de aykırıdır!

Gözaltına alınan Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası üyelerinin durumunun da taleplerinin de takipçisiyiz.

Öğretmenlerimizin yanındayız! Korkmuyor, yılmıyor, susmuyoruz!

Merkez Yönetim Kurulu üyelerimiz Genel Eğitim Sekreterimiz Suat Özkolay, Genel Basın Yayın ve Uluslararası İlişkiler Sekreterimiz Emine Çalık ve Genel Merkez Avukatımız Burak Sabuncu ile gözaltına alınan özel sektör öğretmenlerini Ankara Emniyetinde serbest bırakılmaları ve dayanışma için bekliyoruz.