Güncel Sendika Haberleri

05 Nisan, 2013

MÜCADELEMİZ MEYVELERİNİ VERMEYE DEVAM EDİYOR

 

Bilindiği üzere MEB’in, 31.12.2008 tarihinde yayımlanan “2009 Yılı Öğretmenlerin Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu” ile, özür grubuna bağlı atamalarda il emri uygulamasına son verilmişti. Özür durumuna bağlı yer değiştirme müessesesinin amacına taban tabana zıt olan bu haksız uygulama sonrasında Bakanlığı hatalı uygulamaya derhal son vermeye davet etmiş, aksi yaklaşım halinde konuyla ilgili kapsamlı bir hukuk mücadelesi başlatacağımızı ifade etmiştik. Bakanlığın çağrımıza duyarsız kalması üzerine Şubat 2009 tarihinde hukuk mücadelesinin ilk aşamasını Danıştay’da başlatmıştık. Birçok eylem ve basın açıklaması ile konuyu hep gündemde tuttuk, çözümü için mücadele ettik.

Gelinen aşamada Milli Eğitim Bakanlığı, dün itibariyle hatalı uygulamaya -eş durumu mağdurları açısından- kısmen son vermiştir. Buna göre, öğretmenlere eş özrüne bağlı yer değiştirmelerde il emri seçeneği yeniden tanınmıştır. Yeni düzenleme bu haliyle sevindirici olmakla birlikte “eksiktir”.

Yeni uygulamanın hukuka ve hakkaniyete uygun biçimde şu prensipler ışığında genişletilmesi zorunludur:

1. İl emri uygulaması tüm özür gruplarına tanınmalıdır. 

2. 25 tercih hakkını kullanan öğretmenler,  il’de boş diğer bir eğitim kurumuna atanma tercihini kullanırken öğretmenlere ilçe tercih etme hakkı tanınmalıdır. Bu uygulama aynı il’de görev yapıp, görev yaptıkları kurumlar arasında 100-200 km’ye varacak mesafe olmasının önüne geçecek ve yaşanılması muhtemel mağduriyetler ortadan kalkacaktır. 

3. Uygulama sözleşmeli öğretmenlerin mevcut mağduriyetlerini ortadan kaldırmamaktadır. 4-B sınıfı sözleşmeli çalışanlar, uygulamadan yararlandırılmalıdır. 

Eğitim İş, eğitim sisteminin temel sorunlarına görüntüde taraf olup, bu sorunların çözümü yolunda mücadele ver(e)meyen ve en büyük yetenekleri kararlı mücadeleler sonunda elde edilen kazanımların üzerine yatmak olan yapılardan farklı olarak “gerçek sendikacılık” yapmayı sürdürecek ve eksikliklerin giderilmesi için mücadeleye devam edecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


Eğitim-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu