Güncel Sendika Haberleri

08 Temmuz, 2019

ODTÜ YALNIZ DEĞİLDİR!

AKP iktidarının, üniversitelere, doğaya, geleceğimize saldırıları devam etmektedir.

Orta doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yerleşkesinde, yapılması planlanan Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurdu için polis eşliğinde ağaç katliamı başlatılmış, direnen öğrencilere polis müdahale etmiştir.

Daha önce de benzeri bir talan yöntemiyle ODTÜ arazisi, çok sayıda ağaç kesilerek yola dönüştürülmüştür.

Yaşanan bu olaylar, AKP’nin iktidara geldiği günden bugüne uygulanan sistematik bir politikayı gözler önüne de sermektedir. Kar hırsıyla yoğrulmuş, doğayı, kentleri ve insanı hedef alan politikalarıyla AKP sürekli sermayeye yeni alanlar açma peşindedir. Taksim Gezi Parkı’nı, AVM kurulması için sermayeye peşkeş çekmek isteyen ancak tarihi bir direnişle karşılaşan AKP, binlerce ağaç keserek Atatürk Orman Çiftliği’ni de talana açmıştı.

Ayrıca 1965’ten bu yana, başarılı bir yurt yapım ve yönetimi deneyimi olan ODTÜ’de, KYK yurdu yapılması, ister istemez AKP’li bir milletvekilinin, “Gerekirse Cizre’ye nasıl giriliyor, Silopi’ye nasıl giriliyor, ODTÜ’ye de girilir” tehdidini akıllara getirmektedir. Yapılması planlanan KYK yurduna ilişkin protokolle 40 dekarlık, ekolojik değeri son derece yüksek ODTÜ arazisi, 49 yıl boyunca Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olan KYK’ya tahsis edilmekte, seçim kriterlerinin belirlenmesi, öğrencilerin seçilmesi ve yurdun yönetimi bütünüyle KYK’ya bırakılmaktadır.

ODTÜ’nün atanmış rektörüne çağrımız, mevcut projenin durdurularak, başta öğrencilerin ihtiyaç ve tercihleri olmak üzere ilgili tüm bileşenlerin görüş ve katılımlarıyla şekillenen, ODTÜ’nün yönetsel, sosyal ve ekolojik bütünlüğünü gözeten yeni bir planlama sürecinin başlatılmasıdır.

Eğitim-İş olarak bu haklı eylemliliklerinde her zaman ODTÜ’lülerin yanında olacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz. Bugün kendini çok açık bir şekilde hissettiren faşizme karşı saflarımızı sıklaştırarak omuz omuza mücadele etme gereğinin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha altını çiziyoruz.

        MERKEZ YÖNETİM KURULU