Güncel Sendika Haberleri

02 Temmuz, 2011

ÖĞRETMENE ORANTISIZ GÜÇ KULLANIMINI KINIYORUZ!

 

Artvin'in Hopa İlçesi'nde dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı AKP mitingi öncesi, astım bronşit hastası olan, 54 yaşındaki emekli öğretmen Metin Lokumcu, polisin kullandığı biber gazının bu hastalığı tetiklemesi sonucu aşırı heyecana bağlı olarak kalp krizi geçirmiş ve hayatını kaybetmiştir.

Metin öğretmenin polislerin orantısız gücüne maruz kalma nedeni “Su haktır, satılamaz” yazılı pankart açarak, HES’leri protesto etmek ve ülkemizin doğal kaynaklarının rant uğruna talan edilmesine karşı sesini yükseltme eylemidir. Ancak onun bu duyarlılığı, polisin başvurduğu orantısız güç sonucu ölümüne neden olmuştur.

Basına yansıyan görüntülerde ise Lokumcu'nun hem göstericileri yatıştırmak için çabaladığı, hem de elindeki limonla gazdan etkilenenlere yardım ettiği görülmektedir. Demokratik bir ülkede, genelde toplumun, özelde bireylerin güvenliğinden sorumlu olan güvenlik güçlerinin başvurduğu bu mücadele yöntemi ve orantısız güç kullanımı, kabul edilemez bir zaafiyettir. Yasalara uygun olmadığı gerekçesiyle bazı gösterilere müdahale eden polisin, kendi uyguladığı gücü hangi durumlarda ve ne ölçüde kullanacağı konusundaki yasal çerçeveye uymadığı ortadayken, bu müdahalenin yasal olduğu söylenebilir mi? Bu bağlamda öğretmenimiz Metin Lokumcu’ya ve Hopa halkına uygulanan orantısız güç kullanımını kınıyoruz.

Eğitim-İş olarak öncelikle kaybettiğimiz meslektaşımız Metin Lokumcu’nun ailesine, yakınlarına, Hopalı’lara ve duyarlı tüm yurttaşlarımıza baş sağlığı diliyoruz. İnsanlara karşı uygulanan orantısız güce karşı direnmeye ve sesimizi yükselmeye devam edeceğimizin herkesçe bilinmesini istiyoruz.

Merkez Yönetim Kurulu