Güncel Sendika Haberleri

31 Aralık, 2011

ÖZÜR DİLEMEKLE OLAY KAPATILAMAZ

 

29 Aralık 2011 tarihinde, Şırnak’ın Uludere ilçesi, Ortasu Köyü yakınlarında, çoğunluğu çocuk ve genç olan 35 yurttaşımızın hava harekâtı sonucunda yaşamını yitirmesi, milletimizi derin üzüntüye boğmuştur.

Yaşanan bu gerçek, iç ve dış sorunlarımızın çözümünde emperyalizmin dayattığı politikalarla hareket eden mevcut siyasi iktidarın çaresizliğini ve dirençsiz tavrını bir kez daha ortaya koymuştur.

Yine emperyalist güdümlü terör örgütünün bölgede yarattığı kaos ortamının ekonomik ve sosyal dengeleri bozması, bu tür olayların her geçen gün şiddetini artırarak ve masum halkı hedef alarak gerçekleştirilmesine neden olmaktadır. Yaşanan bu acı olayın diğer bir nedeni de, bölgenin yıllardır ihmal edilmesi sonucu vatandaşlarımızın yasa dışı yollardan ekonomik kazanç elde etme arayışlar içerisine girmesidir.  

ABD'nin, Ortadoğu’yu yeniden yapılandırmaya yönelik geliştirdiği politikaların başında; bölge uluslarının iç işlerine müdahale ederek, etnik köken ve mezhebe dayalı ayrılıklardan yararlanarak iç savaşlara ortam hazırlamak gelmektedir. Bu çerçevede ülkemizi hedef seçen emperyalizm, hiç çekinmeden her türlü provakatif ve caydırıcı eyleme başvuracaktır. Dolayısıyla ülke bütünlüğümüzü ve toplumsal barışımızı hedef alan ve dış güçlerce desteklenen bölücü terör eylemleri karşısında birlik ve beraberlik içinde kalmalıyız.

35 vatandaşımızın ölümüyle sonuçlanan olayın  sorumlusu mevcut siyasi iktidardır.”Yanlış istihbarat” türünden açıklamalarla, özür dilemekle bu gerçek değiştirilemez. ”İleri demokrasi”, ”açılım”, ”yeniden açılım” gibi bölge insanının sorunlarına gerçek çözümler üretmeyen söylemlerden biran önce vazgeçilerek, halkın gerçek gündemindeki yoksulluğa, işsizliğe, açlığa çözüm üretecek politikalar ortaya konmalıdır. 

Bu ayrılıkçı terörü, ''BOP'un eşbaşkanıyım'' diyenlerin çözmesi bir yana, emperyalizmin değirmenine su taşıdığının artık fark edilmesi gerekiyor.Bu elim olayın sıradan bir yanlış istihbarattan kaynaklandığına inanmıyoruz. Eğitim-İş olarak derhal 35 vatandaşımızın yaşamını yitirmesine yol açan bu saldırının ardındaki gerçeklerin bir an önce açığa çıkarılmasını istiyor, yaşamını yitiren yurttaşlarımıza rahmet, yakınlarına ve ulusumuza baş sağlığı diliyoruz. 

Veli DEMİR

Genel Başkan