Güncel Sendika Haberleri

05 Şubat, 2018

TBMM TORPİLLİ ATAMAYA GEÇİT VERMEMELİDİR

Bugün 500 bine yakın öğretmen atama beklerken, on binlerce öğretmen ücretli köle olarak çalışırken hükümetin yeni bir torba yasada 5 bin torpilli öğretmen atamaya kalkışması kabul edilemez.

Bugün ücretli öğretmenlikte bile torpili, kayırmacılığı hakim kılan, ücretli öğretmen alımında bırakın liyakati alan itibariyle bile haksızlık yapan, alandan öğretmen varken tek kriteri yandaşlık olanları alan dışından ücretli öğretmen görevlendirmesi yapan anlayış şimdi de bu torpilli öğretmenlerin bir kısmını atamak istiyor.

Ümit ediyoruz ki TBMM bu teklife geçit vermez. Eğer verirse 5 bin torpilli atama için on binlerce ücretli öğretmene de atama bekleyen yüzbinlerce öğretmene de haksızlık yapılmış olacaktır.

  • Hem torpille ücretli öğretmen alacaksınız,
  • Hem de onlara kıyak yapacaksınız,
  • Bu kıyağı yaparken de ola ki sizden olmayan olursa diye sözlü sınavla yeniden eleme yapacaksınız

“Sizin niyetiniz nedir?” diye sorulsa yıllardır çalışan ücretli öğretmenlerin tecrübesinden yararlanmak diyeceksiniz…

Siz kimi kandırıyorsunuz. Bu kanun teklifi bu şartları taşıyan yandaşlarınıza kapı açmaktır. Eğer ücretli öğretmenleri düşünüyorsanız;

  • Bunların bir çoğu (alacağınız 5 bin dahil) zaten atama bekliyor bu nedenle kadrolu atama yapın,
  • Atama sayısını arttırın,
  • Ücretli öğretmenliğe son verin. Zorunlu halde doğacak ihtiyaçta ücretli değil vekil öğretmen çalıştırın.
  • Asgari ücret bile almayan, SGK primi adam gibi yatmayan, hiçbir güvencesi olmayan, hiçbir haktan yararlanamayan bu öğretmenleri düşünmek istediğiniz birilerini atamakla olmaz.

Ümit ediyoruz ki TBMM bu kanuna geçit vermeyecektir. Aksi halde bu haksızlığın, adaletsizliğin hesabını er ya da geç ödeyeceklerdir.

Teklifi Meclise verenleri bu teklifi geri çekmeye davet ediyoruz.

                    MERKEZ YÖNETİM KURULU