Güncel Sendika Haberleri

30 Nisan, 2024

UCUBE MÜLAKAT UYGULAMASI KALDIRILMALI EĞİTİMDE ADALET SAĞLANMALIDIR

Yurttaşların eşitliği temelinde yükselen Cumhuriyetimiz, bu ülkenin yurttaşlarına eğitim aracılığıyla istedikleri her şey olabileceklerini söylerken bugün eğitim sistemimiz, 22 yılda hak etmeden makam kapanların elinde niteliksel ve ahlaki açıdan erozyona uğramaktadır. 

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı, her yıl dünyanın çeşitli ülkelerinde görev almak üzere Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmenleri belirlemektedir. Ancak AKP’nin mucidi olduğu mülakat sistemi, genel seçimler öncesinde “kaldıracağız” denmesine rağmen yine hakkaniyetin önünde büyük bir set olarak durmaktadır. Yazılı sınav için belirlenen barajı açık ara puanlarla geçen, yani zorluğuyla bilinen yazılı sınavda büyük başarı gösteren eğitimciler, 5-10 dakikalık mülakatlarla elenmiştir. Aylarca yazılı sınava hazırlanan bu eğitimcilerin hakları, şeffaflığı ve doğruluğu defalarca kanıtlandığı üzere tartışmalı olan mülakatlarla gasp edilmiştir. 
Hakkı yenen eğitim emekçilerinin her zaman sesi olan Eğitim-İş olarak, bu konunun peşini bırakmayacağımızın altını çiziyoruz.
Yurt dışı öğretmenlik sınavına dair incelemelerimizi yapıp, kimlerin hangi referans ve kriterlerle görevlendirildiğini araştıracak ve kamuoyuna duyuracağız. 
Araştırmamızın sonucunda karşımıza çıkan en ufak bir hukuk dışılıkta konuyu yargıya taşıyacağımızı ilan ediyor, “Hakkı yenen öğretmenler yalnız değildir” diyoruz.
Eğitim-İş olarak yıllardır altını çiziyoruz:
•    Mülakat, bir torpil mekanizmasıdır.
•    Mülakat, eğitimde gerici kadrolaşmanın, adam kayırmanın, aydın eğitim emekçisini yöneticilikten uzak tutmanın kumpasıdır.
•    Mülakat, liyakat ve adalet düşmanıdır; emek hırsızlığıdır.
•    Mülakat, çalışkanlık ve dürüstlüğü aşılamaya çalıştığımız öğrencilerimizin gözüne, önemli olanın çok çalışmak değil tanıdık bulmak olduğu gibi tehlikeli ve yanlış bir öğretiyi sokmaktır. 
Eğitim sistemini içten içe çürüten bu ayıp artık son bulmalıdır! MEB’e ve iktidara sesleniyoruz:
Liyakat sizin lütfunuz değil, düzgün işleyen bir devlet mekanizmasının gereğidir. Demokrasi, adalet ve kamu emekçisinin hakları sizin seçimden seçime hatırlayıp sonra unutabileceğiniz kavramlar değildir! Unutturmayacağız!
O yüzden bir kez olsun sözünüzde durun ve yasalarımıza, mesleki kazanımlarımıza, eğitim sistemimizin değerlerine aykırı olan mülakat sistemini kaldırıp, yanlışınızdan dönün!
Başöğretmen’in eğitim emekçileri olarak bu talebin takipçisiyiz, eğitimde adalet mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz!

MERKEZ YÖNETİM KURULU