Güncel Sendika Haberleri

23 Şubat, 2009

Vuruldun! Ama halkın seni unutmadı!..

24 Ocak 1993 tarihinde, arabasına yerleştirilen bombanın patlamasıyla katledilen demokrasinin, laik Türkiye Cumhuriyetinin yılmaz savunucusu; araştırmacı gazeteci yazar UĞUR MUMCU’yu ölümünün on altıncı yıldönümünde, derin özlem ve saygıyla anıyoruz. 
     Uğur Mumcu'nun öldürüldüğü 24 Ocak 1993'ten bu yana  ne yazık ki, Uğur Mumcu cinayeti bütün bağlantılarıyla hâlâ aydınlatılamamıştır. Olay bilinçli olarak karanlıkta bırakılmıştır. Bu durum, dumanlı havayı sevenlerin, bulanık suda balık avlayanların ve karanlığın yarasalarının işine gelmektedir.
     Uğur Mumcu’ya yönelik suikastın arkasındaki güçlerin doğru tahlil edilmesi, Cumhuriyet'in ve Cumhuriyet'in kazanımlarının yoğun bir tehdit altında olduğu bu günlerde her zamankinden daha önemlidir.
Cumhuriyet'i ve Cumhuriyet'in kazanımlarını hedef alanlar; zavallıların, korkakların ve yobazların en büyük silahı olan terör ile Türkiye’nin karşısına çıkmaktadırlar. Her fırsat ve ortamdan yararlanan terörizm, kimi yerde ekonomik, kimi yerde siyasal, kimi yerde dinsel, kimi yerde de etnik farklılıkları kullanmaktadır. 
     Terörizm; bağımsız, özgür, çağdaş, demokratik, Laik Türkiye Cumhuriyeti’ni savunmak, yaşatmak ve yüceltmek için mücadele eden aydınları, Uğur Mumcuları, Abdi İpekçileri, Muammer Aksoyları, Bahriye Üçokları, Ahmet Taner Kışlalı’ları ve daha nicelerini hedef almaktadır.
     Türkiye Cumhuriyeti üzerinde sinsice hazırlanan oyunları bundan yıllar önce gören Uğur Mumcu, Türkiye'nin birlik ve bütünlüğüne; laik, demokratik ve üniter yapısına yönelik tüm tehdit ve tuzakları cesurca yazmış, toplumu uyarmıştır.
     Araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu'nun sık sık dile getirdiği “tam bağımsızlık” vurgusu ve işaret ettiği tehlike ve tehditler kendisini bugün çok daha belirgin olarak hissettirmektedir. 
     Demokrasi ve laik Cumhuriyet’in yılmaz savunucusu; araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu dürüstlüğü, ilkeleri, devrimci ve Atatürkçü kimliği ile aydınlanmanın öncülerindendir. Gazeteci yazar Uğur Mumcu, yaşamı boyunca ülkesini karanlığa götürmek isteyen emperyalist güçlere; irticaya, bölücülüğe karşı mücadele etmiştir. 
     Eğitim-İş, aydınlanma devriminin, demokrasimizin uğuru ve şehidi Uğur Mumcu’yu saygıyla anarken, Laik Türkiye Cumhuriyeti’ni koruma kararlılığını, Atatürk devrim ve ilkelerine bağlılığını bir kez daha vurgulamaktadır. O’nun görüş ve düşünceleri yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir. Manevi huzurunda saygıyla eğiliyoruz.
              Vuruldun! Ama halkın seni unutmadı!..
              Asla unutmayacak!...


Yüksel ADIBELLİ
Eğitim-İş Genel Başkanı