Güncel Şube Haberleri

22 Ekim, 2019

ANTALYA ŞUBEMİZDEN ÖĞRETMEN DÖVEN MÜDÜRE TEPKİ

Antalya Şubemiz, müdürlük yaptığı okulda bir öğretmene şiddet uygulayan B.T’nin başka okula müdür olarak görevlendirilmesini protesto etti.

B.T’nin görevlendirildiği okul olan Z. Marsel- Z. Denizhan Öner Ortaokulu önünde velilerle birlikte basın açıklaması yapan Antalya Şube Başkanımız Fatin Iltar, kurumların yasalardan alınan yetkiler ile yönetilmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz hafta Konyaaltı ilçemizin en büyük ve köklü okullarından birisi olan Gazi Mustafa Kemal İlkokulu Müdürü bir öğretmeni odasına çağırarak kendisine şiddet uygulamıştır.        

Basında ve eğitim çalışanları içerisinde büyük tepkiye yol açan bu olay çözülmeden; olaya karışan okul müdürü Antalya ilinin en güzide okullarından şu anda önünde bulunduğumuz Z. Marsel Z. Denizhan Öner İlkokuluna görevlendirilerek adeta kurum tarafından ödüllendirilmiştir.

Kamuoyunu rahatsız eden bu durum eğitim camiası içinde infiale neden olmuştur. Düşünün ki korumaya alınmış bir yönetici ve bunun himayesinde çalışanlar, hizmet alanlar huzursuz olur ve verimsiz çalışırlar.

Kurumlar yasalardan alınan yetkiler ile yönetilmelidir. Bu müdürün soruşturma ve araştırma esnasında geçici süreli açığa alınması gerekirken yine ilçenin en güzide okullarından birisine görevlendirilerek adeta ödüllendirildiği görülmektedir.

AKP döneminde liyakat göz ardı edilerek, mülakat ile atanan yöneticilerin yaptıkları başarılardır bunlar. Halbuki liyakat olsaydı adı geçen yöneticinin geçmiş yıllardaki çalıştığı kurumlara bakıldığında velilerle olan ilişkileri, servisçilerle olan ilişkileri ve bu okulda daha önce aynı kurumda çalışan iki öğretmenle yaşadıkları olaylar dikkate alınırdı ve bu görev kendisine verilmezdi.

Yaşadığımız bu dönemde insanlara çağdışı olan şiddetin uygulanmasına karşı durulması gerekirken; kurumun yöneticisinin öğretmene uyguladığı şiddet kabul edilemez. Örnek olması gereken okul idarecileri ve öğretmenler bu davranışı sergiledikleri zaman kötü örnek oluştururlar.

Sayın Bakanımızın bu konuda duyarlı davranarak bu işe el atacağından hiç şüphemiz yoktur. Biz kurumlarımızda huzur ve başarı istiyoruz. Buda liyakatli atamalarla olur. Eğitim-İş olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kurumlarının başında liyakatli insanlar, emeğe saygı gösteren yöneticiler olması gerektiğini savunuyoruz. Çağdaş bilimsel laik kamusal eğitim istiyoruz. Her zaman haksızlığın karşısında duracağımız bilinmelidir.”