Güncel Şube Haberleri

10 Haziran, 2024

AYDIN`IN İLK AÇIK HAVA SINIFI UYGULAMASI EĞİTİM İŞ ÜYESİ BAHAR ÖĞRETMEN TARAFINDAN OLUŞTURULDU

Sabancı Vakfı 14. Sezon Fark Yaratanı Projesi kapsamında Rümeysa Çevlik’in hazırlamış olduğu   “Açık Hava Sınıfı Uygulama” kitabından esinlenilerek Aydın İli Germencik İlçesi Meşeli İlkokulu okul öncesi öğretmeni Bahar CESUR tarafından Meşeli İlkokulu’nda ilimizde bir ilk olan açık hava sınıfı oluşturuldu. 
Bu sınıf, çocukların doğa ile bağ kurarak, ileri dönüşüm ürünlerinin kullanılmasıyla hazırlanan öğrenme merkezlerinde müfredattaki kazanımların elde edilmesini amaçlamaktadır. Açık hava sınıfından kullanılan malzemeler köyden, doğadan ve evlerde kullanılmayan ürünlerden elde edildi. Bu malzemelerle öğrenciler sadece dört duvar arasında masa başında değil, aksine açık havada daha etkili ve basit yöntemlerle öğrenme ortamına kavuştu. 
Meşeli İlkokulu öğretmeni Bahar CESUR’un tasarlayıp, faaliyete geçirdiği açık hava sınıfında oluşturduğu açık hava sınıfında “Günlük Yaşam Becerileri Atölyesi, Bitki ve Kuş Gözlem Alanı, Tarım Alanı, Böcek Oteli, Denge Alanı, Müzik Köşesi, Aktarma Alanı, Tiyatro köşesi,gibi farklı öğrenme merkezleri gibi öğrencilerin doğa içinde yaparak, deneyerek öğreneceği alanlar bulunmaktadır.
Bahar CESUR bu çalışma için çok emek harcandığını ve öğrencilerin bu alanda etkin öğrenme sağladığını gördükçe emeklerinin karşılığının alındığını belirterek, bu ve buna benzer alanların Aydın ilimize örnek teşkil etmesini diledi.  
Eğitim-İş Germencik Temsilciliği ve Eğitim-İş Aydın Şubesi olarak üyemiz Bahar CESUR öğretmenimize örnek çalışmaları için çok teşekkür eder, çalışmalarının devamı dileriz.