Güncel Şube Haberleri

23 Mayıs, 2019

ÇANKIRI İL TEMSİLCİLİĞİMİZ ÖĞRETMENE ŞİDDETİ PROTESTO ETTİ

Çankırı İl Temsilciliğimiz, bir veli tarafından öğretmene yönelik gerçekleştirilen saldırıyı basın açıklaması ile protesto etti.

Çankırı İl Temsilcilik Başkanı Murat Şamasas tarafından yapılan açıklama şöyle:

Dün bir öğretmenimize bir veli tarafından çirkin bir saldırı gerçekleştirilmiştir. Peki bunun tek sorumlusu bu alçak saldırıyı gerçekleştiren veli midir? Bu saldırıların giderek artmasının nedenlerinden biri de, iktidarın öğretmenleri her geçen gün itibarsızlaştıran politikalarıdır.

Okullarda son bir iki yıldır güvenlik görevlileri bulunmaktadır. Fakat çoğunun bugünkü gibi bir saldırıyı önleyecek etkileri ve yetkileri var mı, bunu merak ediyorum.

Bugüne kadar, her fırsatta öğretmeni değersizleştiren ve hedef gösteren uygulama ve açıklamalar, toplum nazarında maalesef Öğretmen’in değerini düşürmüştür. Öğretmeni manevi ve maddi yönden

itibarsızlaştıran bu tür açıklamaların bu ve benzeri saldırılarda önemli bir rol oynadığını düşünmekteyiz.

Özellikle yakın zamanda kaldırılan Alo 147, şimdilik ertelenen Öğretmen’e veli ve öğrencinin not verdiği “Performans Sistemi”, Bimer’e, Cimmer’e yapılan isimli ya da isimsiz çoğu zaman aslı astarı

olmayan şikayetler, Öğretmen’leri baskı altına almakta, veli ve öğrenci gözünde küçük düşürmektedir.

Bu tip uygulamaların hayata geçirildiği okullarımız, üzülerek söylüyorum, Öğretmenler için güvenli alanlar olmaktan çıkmıştır. Ayrıca disiplin yönetmeliğinden kaynaklı problemler okullarda olumsuz tutumların çoğalmasına sebep olmaktadır. Bu durum da, zaten sınıflarda tutmakta zorluk çektiğimiz, ciddi davranış bozuklukları olan bazı öğrencilerin, bazen diğer öğrencileri bazen de Öğretmen’lerimizi sözlü veya fiziki şiddete varan saldırılarına maruz bırakmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı’na hatırlatıyoruz, Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, yeni nesiller bizlere emanetse, eğitim çalışanlarının ve öğrencilerin güvenliğini sağlamak da sizlerin asli görevlerindendir.

Eğitim-İş olarak Öğretmen’e her türlü şiddet eyleminin karşısında duracağımızı ve tepkimizi tüm demokratik yollarla ortaya koyacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz!

Konuşmamı Fakir Baykurt’un sözleriyle noktalamak istiyorum; Öğretmen yalvarmaz!!! Öğretmen boyun eğmez!!! Öğretmen el açmaz!!!" Öğretmen, ders verir!!!"