Güncel Şube Haberleri

16 Şubat, 2019

DENİZLİ ŞUBEMİZDEN SEÇMELİ DERS DAYATMASINA TEPKİ

Denizli Şubemiz, öğrencilere ve velilere seçmeli derslerin seçimine ilişkin baskı yapılmasına tepki gösterdi. 

Denizli Şube Başkanımız Namık Kemal Aydoğan'ın konuya ilişkin yaptığı basın açıklaması şöyle:

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan tüm açıklamalarda öğrencilerin seçmeli dersler konusunda zorlanmayacağı, ders seçimlerinin tamamen kendi iradelerine bırakılacağı ifade edilmesine karşın mevcut uygulama bunun tam tersidir. Her yıl olduğu gibi maalesef bu yıl da seçmeli derslerde dayatma yöntemi işlemektedir.

Bakanlıktan, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine kadar adeta silsile gibi, dini içerikli seçmeli derslerin seçimine ilişkin okul yöneticilerine ve öğretmenlere baskı ve yönlendirme yapıldığı, bu derslerin seçtirilmesinin İl, İlçe ve okul yöneticilikleri için koltuğu koruma adına referansa dönüştüğü görülmektedir.

Konuya ilişkin olarak çok sayıda öğrenci velisi de sendikamıza bu konudaki rahatsızlıklarını iletmekte, baskılardan yakınmaktadırlar.

Oysaki mevzuatta seçmeli dersler, “Öğrencilerin hedefledikleri ve yöneldikleri alanda gelişmelerine veya ilgi ve istekleri doğrultusunda çeşitli programlarda ilerlemelerine, kişisel yeteneklerini geliştirmelerine imkân sağlayan derslerdir.” şeklinde tanımlanmaktadır.

İşlevi ve tanımı bu iken seçmeli derslerin bu şekilde dayatılması, amaçlanan hedefin gerçekleştirilmesinden çok uzak bir yaklaşım olup, öğrenciler üzerinde baskı oluşturulması anlamına geleceği de ortadadır. Bu şartlar altında da öğrencilerin serbestçe istedikleri alanda ders seçimi yapamayacağı ve mağdur olacakları da tartışmasızdır.

Dini derslerin seçilmesini, kendi siyasal geleceklerinin güvencesi olarak görenler, toplumda oluşturdukları güvensizliği ve kargaşayı görmezden gelmektedir.

Neden bu derslerin seçimi için zorlama ve yönlendirme olmaktadır? Bu güne kadar hiçbir Milli Eğitim yetkilisinden sanatsal derslerin önemiyle ilgili bir açıklama duymadık. Sportif derslerin önemiyle ilgili bir ifadeye tanık olmadık.

Bırakın isteyen istediğini seçsin. Sizi ne ilgilendirir hangi öğrencinin hangi dersi seçtiği? Madem dayatıyorsunuz neden seçmeli ders diyorsunuz? Kendinizi kandırmaktan, topluma korku ve tehdit yaymaktan başka işe yaramıyor bu yaptığınız? Aklınız estikçe yaptığınız sistem değişikliğiyle öğrencilerimizin kafasını iyice karıştırdınız. Kendilerine güvenmeyen, yarınını planlamaktan yoksun bir kuşak yetiştiriyorsunuz. Övünebilirsiniz eserinizle.

Çocuklarımızı, gençlerimizi inanç üzerinden test etmeye ya da şekillendirmeye kimsenin hakkı yoktur. Okullarımızı zaten sarmış olan dernek, vakıf ve cemaatlere ilaveten din adına bir de seçmeli derslerin dayatılması kabul edilebilir değildir.

Burada, muhtemelen İl Milli Eğitim Müdürlüğünden bir yetkilinin paylaştığı mesajı, Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Sn. Reşat Erdoğan Pamukkale İlçe okul müdürlerine gönderiyor. Aynı silsile ile gelen mesajı bir okul müdürümüz öğretmenlere gönderiyor. Öğretmenlerimizin de aynı şekilde öğrencilere yönlendirme yapması isteniyor.

Devlet, öğrencilere sunduğu dersler arasında eşit ve tarafsız olmalı. Aynen farklı okul türlerindeki öğrencilerine karşı eşit yaklaşması gerektiği gibi.

Bu nedenle EĞİTİM-İŞ olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nı bir kez daha göreve davet ediyor, konuya ilişkin tüm sorumlular hakkında gereğinin yapılmasını istiyoruz. Velilerimiz hiçbir baskı altında kalmadan ders seçimlerini yapabilirler. EĞİTİM-İŞ velilerimizin de yanında olmaya devam edecek.