Güncel Şube Haberleri

07 Temmuz, 2023

GERİCİ ZİHNİYEYLERE GEÇİT VERMEYECEĞİZ

Bursa'da Mithatpaşa Ortaokulu'nda harem-selamlık uygulamasıyla gündeme gelen okul müdürü Haydar Akın, Eğitim İş Sendikası'na açtığı 100 bin TL'lik tazminat davasını kaybetti.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde gerçekleştirilen eyleme, Eğitim İş Genel Başkanı Kadem Özbay, Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, İzmir, Balıkesir, Kocaeli ve Yalova şube başkanları ile sendika üyeleri, CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, ADD, ÇYDD, 29 Ekim Kadınları Derneği, Öv-der, Veli-Der, Bursa Laik ve Kamusal Eğitim Platformu temsilcileri katılmıştı.

"Bursa’da harem selamlık eğitim için harekete geçen bir okul müdürü, hakkında soruşturma başlatıldığı ilan edildikten 5 gün sonra sessiz sedasız görevine iade edilmiştir." sözleriyle konuşmasına başlayan Genel Başkanımız Kadem Özbay, şöyle konuşmuştu:

"Araştırmalarımıza göre; Haydar Akın, Osmangazi’ye bağlı Dürdane Köyü’nün okul müdürü iken açılan uydurma bir soruşturma sonucu, 2013’te “sürgün” adı altında Bursa’da yönetici adaylarının en çok istediği Mithatpaşa Ortaokulu’nda görevlendirilmiştir. Değil sürgün, terfi kelimesinin bile az kalacağı bu usulsüz yer değiştirmeyi yapan dönemin İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar’ın, görev süresindeki dönemde FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile irtibat ve iltisaklı olduğu için yargılanması ise gözlerden kaçan, manidar ve vahim bir detaydır. Yani Haydar Akın’ı terfi adı altında Bursa’nın en merkezi devlet okullarından birine atayan eski İl Milli Eğitim Müdürü, FETÖ bağlantısı nedeniyle uzun süre tutuklu yargılanmıştır ve şimdilerde ise sağlık durumu nedeniyle yargılamasına tutuksuz devam edilmektedir."

Özbay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Haydar Akın, verdiği harem selamlık eğitim talimatıyla, uymakla yükümlü olduğu “okullarda kız ve erkek karma eğitim yapılmasını” esas kılan Milli Eğitim Temel Kanunu’nu çiğnemiştir. Bu yüzden soruşturmanın cezasızlıkla sonlanması, MEB’in kendi kanununu hiçe sayması, kendini kadükleştirmesi anlamına gelecektir. Bu soruşturmadan ceza çıkmaması, AKP’nin 20 yıldır liyakati bir tarafa bırakıp gericilik ve yandaşlık kriterleriyle atadığı okul yöneticileri için bir dolaylı teşvik anlamı taşıyacaktır."

 

Eylemin ardından Genel Başkanımız Kadem Özbay ve MYK Üyelerimiz, müdür Haydar Akın’ın görev yaptığı Mithatpaşa Ortaokulu’na giderek, okuldaki öğretmenlerle bir araya geldi. Özbay, okul müdürünün ziyaretleri esnasında okulda olmadığını ifade ederek, "Muhtemelen geleceğimizi duyduğu için gitmiş olabilir. Biz müdür yardımcısını, öğretmen arkadaşları, çocuklarımızla, okulda çalışanlarla, hepsiyle öğretmenler odasında buluştuk, konuştuk" dedi.

Bursa’da harem-selamlık uygulamasıyla Türkiye’nin gündemine oturan okul müdürü, sendikaya açtığı tazminat davasını kaybetti.

Geçtiğimiz yıl mart ayında Osmangazi ilçesinde bulunan Mithatpaşa Ortaokulu’nda, okul müdürü Haydar Akın’ın kız ve erkek öğrencileri ayrı sıralara oturtmak için öğretmenlere resmi bir yazı gönderdiği ortaya çıkmıştı.

 

Bursa Şubemiz “harem selamlık” uygulamasıyla gündeme gelen Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü Haydar Akın’ın henüz soruşturması tamamlanmadan İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından görevine iade edilmesini protesto etmek amacıyla kurumun kapısına siyah çelenk bırakmıştı.

TAZMİNAT DAVASINI KAYBETTİ

Tazminat davasıyla ilgili olarak Bursa 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Mithatpaşa Ortaokulu’nda kız ve erkek öğrencilerin ayrı sıralara oturtulması talimatıyla gündeme gelen okul müdürü Haydar Akın’ın Eğitim İş Sendikası’na açtığı 100 bin TL’lik tazminat davasını reddetti.

Bursa Şube Başkanımız Yeliz Toy, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz yıl mart ayında karma eğitimi ortadan kaldırmaya çalışırken girişimlerimiz sonucunda kamuoyu gündemine gelen Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü Haydar Akın, sendikamız aleyhinde 100 bin TL’lik tazminat davası açtı. Şubemizin basın açıklamasında kullandığımız ‘yobaz’ görseli ve sonrasında sosyal medyada yapılan yorumlar nedeniyle açılan tazminat davası avukatlarımızın başarılı savunması sonucunda kazanılmıştır” şeklinde konuştu.
“GERİCİ ZİHNİYEYLERE GEÇİT VERMEYECEĞİZ”

Toy, bölge avukatı Tuğçe Çalık Karademir ve Genel Merkez avukatı Burak Sabuncu’yu başarılı savunmaları nedeniyle kutlayarak, eğitimde gerici girişimlere ve gerici zihniyetlere izin vermeyeceklerini vurguladı.