Güncel Şube Haberleri

29 Temmuz, 2019

İMAM HATİP İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ ! - 25.07.2019

Liselere giriş için sınavlar yapıldı, sonuçlar açıklandı. Öğrencilerimiz liselere yerleşmek için merkezi sınav puanına göre ve adrese dayalı yerleştirmeye göre tercihler yaparak lise eğitimlerini yapacakları okulları belirlediler.

Öğrencilerimizin tercih ettikleri lise türleri arasında Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri,  Anadolu Liseleri, Güzel Sanatlar ve Spor Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ve İmam Hatip Liseleri bulunmakta. 

Geçen yıl karşımıza çıkan adrese dayalı sistem yani mahalle sistemi velilerin ve öğrencilerin çok tepkisini çekti. Meslek liseleri ve İmam Hatip Liseleri en az tercih edilen okul türleri arasında yer aldı. Bununla da kalmadı, yıl boyu devam eden nakil sistemi ile meslek liselerinden ve İmam Hatip Liselerinden birçok öğrenci kaydını Anadolu Liselerine aldırdı.

Dileğimiz meslek liselerinin teknik ve donanım açısından yapılandırılarak eğitim sistemimizin lokomotif kurumları haline gelmesidir. Çözüm mesleki eğitimin geliştirilmesi ile mümkündür.

Ancak bu süreçte adaletsiz ve eğitim ilkeleriyle bağdaşmayan davranışlar görmekteyiz. Bunun en bariz örneğini İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz sergilemiştir. Öğrencilerimizin tercih dönemlerinde İmam Hatip Liselerini tercih etmeleri için, hazırlattıkları pankartlarla yönlendirmeler yapmıştır. Bu yakışıksız ve bir o kadar da adaletsiz tanıtım uygulaması eğitimde eşitlik ilkesinden uzaktır. Bu pankartların Denizli’nin bütün ilçelerinde birçok noktaya asıldığını öğrendik ve gördük.

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü sadece bir okul türünü ön plana çıkaracak bir pankart hazırlama gereğini neden duymuştur?

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü diğer okul türlerini önemsemiyor mu?

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü “Akademik Başarı ve Din Eğitimi İçin Haydi İmam Hatip Okullarına” diyerek Fen Liseleri,  Sosyal Bilimler Liseleri ve Anadolu Liselerini hangi statüye koymaktadır?

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü yalnızca İmam Hatip Okullarının Müdürlüğü müdür?

Oysa bu konuyu 10 Temmuz 2019 günü Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mahmut Oğuz’a İlettim. Eğitim-iş olarak bu durumdan rahatsız olduğumuzu belirttik. Kendisi bu pankartları toplatacağını, doğru bulmadığını söylemesine karşın aradan geçen bu kadar uzun sürede hala bir gelişme yaşanmamıştır. Pankartlar asıldığı yerde durmaktadır.

Nasıl ki bir babanın çocuklarına karşı eşit ve adaletli davranması gerekiyorsa İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de okullarımıza karşı eşit, tarafsız ve adaletli yaklaşması gerekir.

Bu pankartların acilen kaldırılmasını talep ediyor ve bir daha böyle bir ayrımcılığın yaşanmamasını diliyoruz.

 

Namık Kemal AYDOĞAN

Yönetim Kurulu adına Şb. Başkanı