Güncel Şube Haberleri

17 Haziran, 2013

KONYA ŞUBEMİZ GEZİ PARKINA MÜDAHALEYİ PROTESTO ETTİ

Konya Şubemiz, Gezi Parkı'na müdahaleyi Zafer Meydanı'ndaki Gedavet Parkı'nda protesto etti.

Konya Şube Başkanımız Şükrü Balun burada bir basın açıklaması yaptı. Açıklama şöyle:

“Günlerdir yurdun dört bir yanında AKP faşizmine karşı devam eden demokratik ve meşru direnişin haklılığı Gezi Parkına yapılan insanlık dışı müdahale ile bir kez daha ortaya çıkmıştır.

İçişleri Bakanı’nın ‘Pazar akşamına kadar müdahale olmayacak’ şeklindeki açıklamasına karşın, Başbakan’ın Ankara mitinginde verdiği talimatın hemen ardından müdahalenin yapılması, AKP içindeki tek adam diktatörlüğünün Türkiye’ye yansımasından başka bir şey değildir.

Başta Taksim ve Gezi Parkı olmak üzere ülkenin dört bir yanında yapılan saldırılar, Türkiye’de hukukun, insan haklarının ve demokrasinin yok edildiğinin açık göstergeleridir.

Çoluk çocuk gözetmeden atılan gaz bombaları ve plastik mermiler, tokatlanan, saçından çekilen genç kızlar,  cübbeleriyle yaka paça adliyeden götürülen avukatlar, müdahaleler esnasında yaralananlara yardımdan başka amacı olmayan doktorların kelepçelenerek götürülmesi, ancak faşist ülkelerde rastlanan görüntülerdir. Bu saldırıları şiddetle kınıyoruz.

Emperyalizmin diz çöktüremediği Ulusal Kurtuluş Savaşını başararak bağımsızlığını kazanmış bu halkı, 12 Mart ve 12 Eylül faşizmi de susturamamıştır. AKP ise hiç susturamayacaktır. Halk artık 11 yıllık AKP zulmüne, yoksulluğa, işsizliğe, çözüm süreci adı altında ülkenin bölünmeye götürülmesine, gerici politikalarla yaşam alanlarına müdahale edilmesine, komşularıyla savaşa sürüklenmesine ‘artık yeter!’ demiş ve ayağa kalkmıştır. Kuvayı Milliye ruhu yeniden canlanmıştır.

‘Önce Türkiye sonra sendika’ diyen, Cumhuriyet’in öğretmenlere yüklediği sorumluluğun bilincinde olan Eğitim-İş; köle düzenine ‘Ya birlikte savaşacağız ya da tek tek öleceğiz’ diyerek başkaldıran Spartaküs’ün dediği gibi, bu önemli süreçte de AKP faşizmine karşı tüm güçlerin birlikte demokratik ve meşru direnme hakkını kullanma kararlılığını gösterecektir.

Demokrasiden yana tüm kurum ve kuruluşların da aynı kararlılığı göstereceğinden eminiz. Bu bağlamda aşına, işine ve ülkesine sahip çıkan tüm sendikaların, üretimden gelen gücü olan grev ve genel grev kararı başta olmak üzere birlikte eylem ve etkinlikleri planlaması ve yapmasını önemsiyoruz. Hiçbir kesimin cadde ve meydanlarda ‘Faşizme karşı omuz omuza’ ve ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz’ iradesini kulak arkası etme lüksü yoktur.”